Gündem

DSÖ Umutları Yıktı: Covid-19 Aşısı Hiçbir Zaman Bulunamayabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus corona virüsü salgını hakkında çok önemli açıklama yaptı. DSÖ tarafından yapılan açıklamada aşı ile ilgili sorunu çözecek sihirli anahtarın henüz olmadığını ve belki de hiçbir zaman olmayacağını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından çok önemli açıklamalar yapılarak corona virüsü salgını ve aşı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. DSÖ 165’i aşkın aşı çalışmasına rağmen salgını tamamen bitirecek bir ilaç bulamayabilecekleri belirtildi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ve DSÖ Acil Durum Birimi Başkanı Mike Ryan yaptıkları ortak basın açıklaması düzenledi ve maske takma, sosyal mesafenin korunması, el yıkama ve test sayısı konusunda bütün ülkelere çağrı yapıldı.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada maskelerin dünya çapında “bir dayanışma sembolü” olması gerektiğini belirterek “İnsanlara ve hükümetlere mesajımız açık. Salgını kontrol edebilmek için gereken her şeyi yapın” ifadelerini kullandı.

KORKUTAN AŞI AÇIKLAMASI

DSÖ tarafından yapılan açıklamanın devamında bazı aşıların klinik deneme aşamasında üçüncü fazda olduğu vurgulanarak “Hepimizi enfeksiyondan koruyabilecek aşılar geliştiriliyor ama kesin bir çözüm olmayabilir” denildi.

Dünyada şu anda temel olarak iki farklı aşı çalışması yürütülüyor. Birinci kategoride, virüsün genetik kodu üzerinden aşı üretilmesi amaçlanıyor. Diğerinde ise zayıflatılmış veya etkisizleştirilmiş virüs üzerinden çalışma yürütülüyor. Uzmanlar farklı aşı çalışmalarının başarılı olmasının da önemini vurguluyor. Olası aşıların, farklı insan grupları üzerinde enfeksiyon oluşumunu önleme görevi görebileceği değerlendiriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus corona virüsü aşısı ile ilgili, ”Sorunu çözecek sihirli anahtar henüz yok belki de hiçbir zaman olmayacak” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler