GenelSağlık

DSÖ’den açıklama! Sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü!

Koronavirüs ile mücadele kapsamında en büyük yükü taşıyan sektörlerden biri olan sağlık sektöründe koronavirüs vakalarının sayıları belli oldu.

“Dünya Hasta Güvenliği Günü” için düzenlenen etkinlikte konuşan DSÖ Genel Direktörü, sağlık çalışanlarını güvende tutmanın önemine vurgu yaptı. Ghebreyesus, “Hepimizin sağlık çalışanlarına muazzam bir borcu var. Sadece hastalara baktıkları için değil ama görev gereği kendi hayatlarını riske attıkları için de” dedi.

Dünya genelinde, DSÖ’ye bildirilen koronavirüs vakalarının yüzde 14’ünün sağlık çalışanları olduğunu belirten Ghevreyesus, bazı ülkelerde bu oranın yüzde 35’e kadar çıktığını açıkladı. Bu konudaki verilerin sınırlı olduğunu dile getiren Ghebreyesus, sağlık çalışanlarının Covid-19’a iş yerlerinde veya toplum içinde enfekte olup olmadığını bilmenin zor olduğunu söyledi.

HER GÜN ŞİDDET, TÜKENMİŞLİK, AYRIMCILIK VE STRESE MARUZ KALIYORLAR

Ghebreyesus, sağlık çalışanlarının her gün “şiddet, tükenmişlik, ayrımcılık, stres”e maruz kaldığını söyledi. Onlara “güvenli çalışma koşulları oluşturmanın, eğitmenin, hak ettikleri ücret ve saygıyı vermenin” her zamankinden daha önemli olduğunu ifade etti.

İlgili Makaleler