Gündem

DSÖ’den Çok Önemli Corona Virüsü Uyarısı: İyi Kullanın

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada corona virüsüne karşı alınan önlemler kapsamında sokağa çıkma yasağı karı alan ülkelere yönelik uyarı yapıldı ve bu zamanı iyi kullanmaları gerektiği ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus corona virüsü hakkında önemli açıklamalarda buundu. Yapılan açıklamada “Daha önce birçok pandemi ve krizin üstesinden geldik. Bunun üstesinden de geleceğiz. Soru, ne kadar büyük bir bedel ödeyeceğimizdir.” ifadelerine yer verildi.

“İNSANLARDAN EVDE KALMALARINI İSTEMEK”

Kovid-19’a karşı şimdiye kadar pek çok ülkenin sosyal ve ekonomik maliyetleri olan “eşi benzeri görülmemiş” önlemler aldığına dikkati çeken Ghebreyesus, bunlara, okul ve işletlemelerin kapatılmasını, spor etkinliklerinin iptal edilmesini ve insanların evlerinde kalmasına yönelik çağrıları örnek verdi.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada “İnsanlardan evde kalmalarını istemek ve nüfus hareketliliğinin önüne geçmek, hem zaman kazandırıyor hem de sağlık sistemleri üzerindeki baskıyı azaltıyor.” ifadelerine yer verilerek bu önlemlerin kendi başına Covid-19 salgınını ortadan kaldırmayacağı belirtildi.

DSÖ Corona Virüsü Uyarısı
DSÖ Corona Virüsü Uyarısı
ZAMANI İYİ KULLANIN ÇAĞRISI

Ghebreyesus, Kovid-19 kapsamında sokağa çıkma yasağı kararı alan ülkelere, elde edilen bu zamanı Kovid-19’a karşı atağa geçmek için kullanmaları çağrısı yaptı.

Ülkelerin sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamalara son vermeden önce sağlık iş gücünün genişletilmesi ve çalışanlarının eğitilmesi gerektiğini belirten Ghebreyesus, aynı zamanda testlerin hızı ve üretiminin artırılması gibi önlemlerin de önemine dikkati çekti.

DSÖ tarafından yapılan açıklamanın devamında “Bu önlemler, virüsün yayılmasının bastırılması ve durdurulmasının en iyi yoludur, böylece kısıtlamalar kaldırıldığında koronavirüs yeniden ortaya çıkmaz.” ifadelerine yer verildi ve okulların ve iş yerlerinin yeniden açılmadan önce virüs tehdidinin tamamen ortadan kalkması gerektiği ifade edildi.

“EN İYİ VE HIZLI YÖNTEM”

DSÖ Genel Direktörü, virüsü tespit etmek, izolasyon süreci, test yaptırmak, tedavi etmek ve takip etmek gibi agresif önlemlerin hem ekonomik ve sosyal kısıtlamalara son verilmesinde hem de virüsü engellemede “en iyi ve hızlı yöntem” olduğunu kaydetti.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir