Gündem

DSÖ’den Corona Virüsü Uyarısı: O İlacı Kullanmayın

Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19 hakkında açıklamalarda bulundu. DSÖ tarafından yapılan açılamada şüphesi bulunan kişilerin ibuprofen kullanmaması önerildi.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran’ın, koronavirüs hastaları tarafından alınan ağrı kesiciler hakkında yaptığı uyarı büyük yankı uyandırmıştı. Bu konu hakkında DSÖ tarafından da açıklama yapıldı.

Aynı zamanda bir nörolog olan Veran, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarında “Anti-inflamatuar ilaçlar almak (ibuprofen, kortizon…) enfeksiyonu ağırlaştırıcı bir etki yapabilir. Ateşiniz varsa parasetamol alın. Anti-inflamatuar ilaçlar kullanıyorsanız, doktorunuza danışın” ifadelerine yer vermişti.

Veran’ın bu paylaşımı sonrasında bilim insanları bu konuyla ilgili daha fazla kanıta ihtiyacı olduklarını belirtmişti. Bunun ardında DSÖ tarafından dün bir açıklama yapıldı. Açıklamada Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran’ın açıklamasını destekler nitelikteydi.

DSÖ Corona Virüsü Uyarısı
DSÖ Corona Virüsü Uyarısı
KULLANMAYIN UYARISI

Konu ile ilgili olarak DSÖ tarafından yapılan açıklamada corona virüsü benzer semptomlara sahip olan kişilerin doktora danışmadan ibuprofen grubundaki ilaçları kullanmaması önerildi.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Christian Lindmeier, Cenevre’de gazetecilerin sorularına yanıt verdi. Hala daha fazla somut kanıta ihtiyaçları olduğunu belirten Lindmeier “Bu süre zarfında belirtileri gösteren kişilerin doktora danışmalarını, doktora danışmadan ilaç alan kişilerin ise ibuprofen yerine paracetamolü tercih etmelerini önerdiklerini” belirtti.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir