Gündem

DSÖ’den Ezber Bozacak Açıklama: Enfekte Olup Belirti Göstermeyenlerde Bulaştırma Yok

DSÖ'den corona virüsü hakkında ezber bozacak önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada enfekte olup da belirti göstermeyen kişilerin hastalığı bulaştırma risklerinin düşük olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada hükümetlerin semptom gösteren hastalara odaklanması istendi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından corona virüsü salgını kapsamında bulaş konusunda çok önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada yapılan açıklamada corona virüsüne enfekte olduğu halde hastalık belirtisi göstermeyen “asemptomatik” hastalardan virüsünün bulaşmasının çok nadir olduğu vurgulandı.

VERİLER İNCELENDİ

Konu ile ilgili olarak DSÖ’nün Covid-19’a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove, Cenevre’de açıklamalarda bulundu. Kerkhove açıklamalarında Covid-19’un nasıl bulaştığıyla ilgili farklı ülkelerden gelen verileri incelediklerini belirtti.

ÇOK NADİR BULAŞTIRMA

Kerkhove açıklamalarının devamında elde ettikleri verilere göre, Covid-19’un asemptomatik birinden başka birine bulaşmasının çok nadir olduğunu belirterek bu konuyla ilgili araştırmaların devam ettiğini ifade etti.

Kerkhove, hükümetlerin, Covid-19’un yayılmasını engellemek için semptom gösteren vakalara daha fazla odaklanmaları gerektiğini belirtti.

DAHA ÖNCE BULAŞTIRABİLİR DENİLMİŞTİ

Daha önce yapılan açıklamada ise hastalık belirtisi göstermeyen birinin de Covid-19’u kolayca yayabileceği belirtilmişti.

İlgili Makaleler