Gündem

DSÖ Maske Kullanımı Hakkındaki Kararını Değiştirdi

Dünya Sağlık Örgütü tarafından corona virüsünden korunmak için maske kullanımına ilişkin çok önemli bir karar verildi. Yapılan açıklamada kamusal alanlarda sağlıklı kişilerin de maske takması tavsiye edildi. Ayrıca doğru kullanılması durumunda kumaş maskelerin de koruyucu olabileceği belirtildi.

Corona virüsünden korunmak için kullanılan maskeler hakkında Dünya Sağlık Örgütü tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada corona virüsünün yayılmasını önlemek amacı ile kurumsal alanlarda maske kullanılması uyarı yapıldı. Bilindiği gibi DSÖ daha önceki açıklamalarında sağlıklı kişilerin maske takmasının gerekli olduğuna ilişkin yeterli derecede kanıt bulunmadığını belirtmişti.

MASKE UYARISI YAPILDI

Dünya Sağlık Örgütünden Dr. Maria Van Kerkhove açıklamalarında hastalığın bulaşma riskinin bulunduğu bölgelerde doğru kullanılması durumunda kumaş maske takılabileceğini ifade etti. Ayrıca Kerkhove açıklamalarının devamında maske ile potansiyel damlacıkların bulaşmasının engellendiğine ilişkin kanıtlar elde edildiğini ifade ederek sosyal mesafenin de korunması gerektiğini vurguladı ve “Hükümetlere, halkı maske takmaya teşvik etmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Son verilere göre bugüne kadar dünya genelinde 6.8 milyon koronavirüs vakası tespit edilirken, 398 bin 260 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler