Genel

Düğünler ne zaman olacak? Düğün salonları ne zaman açılacak?

Dünyada binlerce insanın ölümüne neden olan corona virüsü salgını Türkiye’de şu anki şartlarda kontrol altına alındı. Vaka sayısında düşüşler yaşanması nedeniyle normalleşme adımları da atılmaya başlandı. AVM içerisindeki ve kuaför, berber gibi bazı işletmelerin açılması ile beraber, evlilik planı yapanlar “Düğünler ne zaman olacak?, “Düğün salonları ne zaman açılacak?” sorularının cevabını araştırmaya başladı.

Çin’de ortaya çıkan corona virüsü dünya genelinde milyonlarca insanın hem sağlıklarını hem de hayatlarını etkiledi. Türkiye’de evlilik hazırlığı yapan vatandaşlar corona virüsü salgını nedeniyle hayal kırıklığı yaşadılar. Düğünlerin salgının yayılmasında risk oluşturabileceği gerekçesiyle düğün salonları kapatıldı. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son yaptığı açıklamalarda salgının şu anki şartlarda Türkiye’de kontrol altına alındığını söyledi. Yeni bir döneme girdiğimizi ve bu dönemin kontrollü sosyal hayat olarak adlandırıldığını söyleyen Bakan Koca eskisi gibi olmasa da normal hayata dönüş sinyalleri verdi. Bu kapsamda AVM içerisindeki ve kuaför, berber gibi bazı işletmelerin faaliyetlerine belli kurallar çerçevesinde devam etmesine karar verildi. Yaşanan gelişmeler üzerine evlilik planı yapan vatandaşlar, “Düğünler ne zaman olacak?, “Düğün salonları ne zaman açılacak?” sorularının cevabını internet sayfaları üzerinden araştırmaya başladı.

Düğünler ne zaman yapılmaya başlanacak?

Corona virüsü vaka sayısı azalsa da salgın devam ediyor. Bu nedenle resmi olarak düğünlerin ne zaman tekrar yapılmaya başlanacağına ilişkin bir açıklama yapılmadı. Ancak kulislerden gelen bazı haberlere göre Düğün salonları Haziran ayında kapalı kalsa da, Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde açılabilir
Düğünler nasıl yapılacak?

10 kişilik masada 4 kişi oturacak

Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası, corona virüsü salgını nedeniyle düğünlerin yapılış şeklinde de değişiklik meydana geleceğini açıkladı. Buna göre; düğün mekanlarındaki 8 veya 10’ar kişilik masalar, 4 kişiyle sınırlandırılacak. 600 kişilik düğün salonunda 200-250 konuk ağırlanacak.

 

Misafirlerin girişte ateşi ölçülecek

Düğün salonuna giriş yapacak olan misafirlerin ateşi ölçülecek ve girişlerde maske dağıtılacak. Ayrıca el dezenfektanı ya da kolonya ikram edilecek. salon içerisinde belirli aralıkta veya masalarda hijyen maddeleri yer alacak. Hijyen eğitimi sertifikası bulunmayan garsonlar, düğün salonunda görev yapamayacak. Salonlarda havalandırma sistemi ile içerideki hava değişimi sağlanacak.

Halaylarda sosyal mesafe çubuğu kullanılacak

El ele tutuşarak halay çekilemeyecek. Halay çekmek isteyenler sosyal mesafe çubuğu kullanacaklar. Takı töreninde ise takılar gelin ve damadın üzerine asılmayacak, takı sandığına bırakılacak. Tokalaşma, öpüşme, sarılma yasaklanacak.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler