Genel

Dünya daha ölümcül bir virüsle karşı karşıya! İngiltere’den flaş açıklama

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dünyanın daha ölümcül bir virüsle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Mutasyonlu virüsün daha ölümcül olduğu konusunda ellerinde yeni bulguların olduğunu açıklaya Johnson, “Şimdi de görünen o ki mutasyon, virüsün daha hızlı bulaşmasına ilaveten, daha yüksek ölüm oranlarıyla da ilintili, bu yönde bazı bulgulara ulaşıldı” dedi. Bununla birlikte Johnson, mevcut bilgi ve bulguların, onaylanmış koronavirüs aşılarının, hem ilk hem de yeni tür virüse karşı etkili olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

“BU VERİLER HENÜZ KESİN BİR SONUÇ ORTAYA KOYMUYOR”

İngiliz Hükümeti’nin Bilim Başdanışmanı Patrick Vallance, ulaşılan yeni bulgulara ihtiyatlı bir yaklaşım sergilenmesini istedi. Bu bulguların bu aşamada sadece ilk veriler ışığında yapılan ön inceleme sonuçlarına dayandığına, kesin bilgiler paylaşabilmek için daha derinlemesine, kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğine dikkat çeken Vallance, “Bu veriler henüz kesin bir sonuç ortaya koymuyor” sözlerini kaydetti.

Bununla birlikte Patrick Vallance, “koronavirüsün yeni türünün bulaştığı kişilerde ölüm riskinin daha yüksek olduğuna dair kanıtlar olduğunu” da teyit etti. Vallance, onaylanmış Covid-19 aşılarının, İngiltere’de tespit edilmiş olan virüs türüne karşı etkili olacağına güvenlerinin tam olduğunu vurgularken, buna karşın Brezilya ve Güney Afrika’da tespit edilen Covid-19 türlerinin aşılara karşı daha dirençli olabileceklerine işaret etti.

NE OLMUŞTU?

Avrupa’da virüs nedeniyle en çok ölümün görüldüğü ülke olan İngiltere’de, yeni türün vakaları yükseltmesinin ardından 5 Ocak’ta yeniden karantinaya gidilmişti.

İlgili Makaleler