Gündem

Dünyayı Sarsan Yeni Virüs! Mu Varyantı Endişelendirdi!

Delta gibi pek çok varyantın ardından yeni bir varyant ortaya çıktı. Mu varyantı adı verilen “B.1.621”, ilk olarak Kolombiya’ da görüldü. Şimdi ise Japonya’ ya sıçradığı öğrenildi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından aşılara karşı dirençli olabileceği endişesiyle “izlenmesi gereken mutasyon” endişeleri arttırdı.

Henüz İlgi Mutasyonu Sınıfında

İlk olarak Kolombiya da görülen Mu varyantı olarak bilinen”B.1.621″, mutasyona havaalanlarındaki karantina merkezlerinde pozitif sonuç veren 2 yolcuda rastlandığı açıklandı. Japonya Sağlık Bakanlığı, pozitif sonuçlar üzerinde yapılan genetik incelemelerde vakaların Mu mutasyonu olduğunun tespit edildiğini duyurdu. Haziran ayı sonlarında Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Narita Havalimanı’na gelen 40’lı yaşlardaki bir kadın yolcu ile Temmuz başında İngiltere’den Haneda Havalimanı’na inen 50’li yaşlardaki bir diğer kadın yolcunun Mu mutasyonu ile enfekte olduğunun tespit edildiği ifade edildi.

DSÖ, daha önce Alfa, Beta, Gamma ve Delta mutasyonları “endişe mutasyonları” sınıfına dahil etmişti. “Mu mutasyonu” ise an itibariyle takip edilmesi gereken “ilgi mutasyonları” arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler