Gündem

Dünyayı Sarsan Corona Virüsü Araştırması: İki Yolla Bulaşıyor

Amerikalı bir grup uzman tarafından corona virüsü için bir araştırma yapıldı. Bu araştırmada sadece hapşırık veya öksürme yoluyla değil konuşma ya da nefes alma yoluyla da bulaşabileceği ifade edildi.

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yeni bir makale yayınlayan MIT’li uzmanlar corona virüsünün bulaşmaması için 1.5 metre uzaklığın doğru olmadığı ve virüsün öksürük ile hapşırık ile 8 metre uzaktaki insana bulaşabileceği ifade edilmişti.

ABD’li bir grup uzman tarafından bir araştırma daha yapıldı ve corona virüsünün sadece hapşırık ve öksürük yoluyla değil konuşma ve nefes alma yoluyla da bulaşabileceği ifade edildi.

MEKTUP GÖNDERİLDİ

CNN’in haberine göre, Kovid-19’un yayılmasına ilişkin bir grup bilim insanının yaptığı araştırmalara dayanan ve Ulusal Bilim Akademisinde bulaşıcı hastalıklarla ilgili birçok panelde başkanlık yapan Doktor Harvey Fineberg’in kaleme aldığı mektup, dün akşam Beyaz Saray’a gönderildi.

Söz konusu mektupta ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin, virüsün hasta bir kişinin hapşırması ya da öksürmesi yoluyla başkalarına geçtiği belirtildi ve şu ifadelere yer verildi:

HAVAYA KARIŞIYOR

“Koronavirüs özelinde yapılan araştırma sınırlı da olsa, bugüne kadar yapılan araştırmalar, virüsün normal nefes alma yoluyla bile havaya karıştığını göstermiştir”

Ayrıca söz konusu mektupta virüsün hapşırma ya da öksürme yoluyla oluşan damlacıkların yanı sıra insanların sesli konuşması yoluyla bile bulaşıp bulaşmayacağı sorusuna odaklanıldığına vurgu yapıldı. Ayrıca şu ifadeler kullanıldı:

NEFES ALMA YOLUYLA BULAŞABİLİR

“Şu anki araştırmalar, Kovid-19’un hastaların nefes alıp vermeleri yoluyla üretilen biyoaerosollar yoluyla da bulaşabileceği fikrini desteklemektedir”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir