Kamu Haberleri

Duyuru Yayımlandı: Başvurular Başladı ! Aylık 12 Bin Lira Ödeme Yapılacak

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından bir duyuru yayımlandı. Bu duyuruda Kaymakam Adaylığı sınavı için başvuruların başladığı belirtildi.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin resmi web adresi üzerinden bir duyuru yayımlandı. Bu duyuruda İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı başvurularının başladığı belirtildi. Söz konusu duyuruda başvuruların 9 Eylül’e kadar devam edeceği ifade edildi.

ÖSYM tarafından yayımlanan duyuruda başvuruların ÖSYM AİS üzerinden alınacağı belirtildi. Adaylar T. C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak başvurularını gerçekleştireceklerdir.

HES KODU ŞARTI

Konu ile ilgili olarak sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerektiği belirtilerek adayların HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceği vurgulandı.

YAYIMLANAN DUYURU

Konu ile ilgili olarak ÖSYM tarafından yayımlanan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

2020-İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı (2020-Kaymakamlık), 18 Ekim 2020 tarihinde Ankara’da uygulanacaktır.

Sınava başvurular, 02 – 09 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir.

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

Sınava ilişkin ayrıntılı bilgi 2020-Kaymakamlık kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar, Kılavuza aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Sınava başvuracak adayların ilgili Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Başvuru Kılavuzu İçin TIKLAYIN.

NOT: Sınavı kazanarak Kaymakam olarak göreve başlayanların 12 bin lira maaş alacağı belirtildi. 2020 Haziran ayı enflasyon rakamlarına göre, kaymakam maaşlarına yüzde 5.75 oranında zam yapıldı. Buna göre, kaymakam 1. sınıf (1/4) maaşı 12.021 TL’den 12.712 TL olacak.

İlgili Makaleler