Ekonomi

e-Devletten başvuran kiracılara 960 TL destek ödemesi yapılıyor!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dar gelirli vatandaşlara kira yardımında bulunuyor. 960 TL’ye kadar yapılan kira ödemelerine başvurular e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor.

11 Mart tarihinde Türkiye’de tespit edilen corona virüsü sonrası Türkiye’de vatandaşlara pek çok ekonomik destek sağlanmıştı. Ancak sadece olağanüstü dönemlerde değil normal dönemlerde de dar gelirli vatandaşlar için destek ödemeleri yapılıyor. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kira ödemesi yapamayan vatandaşlara 960 TL’ye varan destek ödemeleri gerçekleştiriyor. Ancak ödemelerden faydalanmak için bakanlık tarafından belirlenen şartların sağlanması gerekiyor.

Başvurular nasıl yapılacak?

Kira yardımı almak isteyen vatandaşların başvurularını Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ‘na yapmaları gerekiyor. Ayrıca vatandaşlar, e-Devlet üzerinden de kira yardımı başvurusunda bulunabilirler. e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaraları ve şifre bilgileri ile giriş yaptıktan sonra “Uygulamaya Git” sekmesine tıklamanız gerekiyor.

KİRA YARDIMI YAPAN KURULUŞLAR

Maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelerin kira paralarının karşılanması amacı ile pek çok kurum ve kuruluş tarafından kira yardımı verilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler

Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Belediyeler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL’ ye varan kira yardımları yapılmaktadır.)

Sivil Toplum Kuruluşları

Özel Vakıflar ve dernekler

Gönüllü kuruluşlar ya da şahıslar tarafından kira yardımı yapılmaktadır.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

T.C. kimlik fotokopisi

İkametgah belgesi

Gelir belgesi

Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı

Kira Yardımı Başvurusu

Kira yardımına başvuruda bulunmak için tıklayınız.

İlgili Makaleler