Gündem

Ege Bölgesi için kritik deprem ve tsunami açıklaması! Türkiye’de son depremler

Dün Ege Denizi’nde meydana gelen peş peşe depremlerin ardından, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir önemli açıklamalarda bulundu. Sözbilir tarafından yapılan açıklamalarda, “Türkiye’nin güneyindeki deniz üzerindeki faylarda 7’nin üzerinde deprem olduğunda, tsunami yaşama tehlikesi oluyor.” İfadeleri kullanıldı. İşte Sözbilir’in o açıklamaları ve Türkiye’de meydana gelen son depremler…

Ege Denizi’nde dün 5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Türkiye’de en yakın Muğla Datça’ya olan deprem sonrası Prof. Dr. Hasan Sözbilir, değerlendirmelerde bulundu. Sözbilir tarafından konuya ilişkin açıklamalarda, “Şu anda olan 5 büyüklüğündeki depremler, bir tehlike oluşturmuyor. Bu tür Türkiye’nin güneyindeki deniz üzerindeki faylarda 7’nin üzerinde deprem olduğunda, tsunami yaşama tehlikesi oluyor. Geçmişte bunlar olmuş. Ama 5 büyüklüğündeki depremler bu tür bir tehlikeye yol açmaz” ifadeleri kullanıldı.

Geçmişte 8’e varan depremler üretmiş

Bölgede 1 günde 20’nin üzerinde 4.5 büyüklüğünde depremler yaşandığını belirten Sözbilir, “Bu fay geçmişte 8’e varan depremler üretmiş. 1600-1800’lü yıllarda yıkıcı depremler üreterek Antalya- Fethiye dolaylarında tsunamiye neden olmuş. Yani geçmişte bir deprem silsilesi yaratmış. Tabi gelecekte de bu tür depremler olabilir ama bunların zamanını önceden söylemek mümkün değil” açıklamasında bulundu.

Önceden modellenmesi gerekiyor

Meydana gelecek depremlere karşı oluşabilecek tsunami tehlikesi için de uyarıda bulunan Sözbilir, “Özellikle batı ve güney kıyılarımızda deprem tehlike analizi anlamında tsunami çalışması yapılmalı. Yani denizdeki herhangi bir fay 7’nin üzerinde deprem ürettiğinde hangi bölgelerde su baskınları yaşanacak, hangi bölgelerde tsunami ve belirli bir dalga boyu su baskınları oluşacak önceden modellenmesi gerekiyor. Bu tür çalışmaların Türkiye ölçeğinde yapılmasında fayda var” dedi.

Türkiye’de son depremler

Kandilli Rasathanesi verilerine göre, Türkiye’de son 5 deprem Bolu, Erzurum, Muğla, Konya ve Çankırı illerinde gerçekleşti. Türkiye’de meydana gelen son 5 depremden en büyüğü 2.1 ile Erzurum-Horasan olarak kaydedildi.

İlgili Makaleler