Sağlık

Eğer Bu Belirtileri Görüyorsanız Mutlaka Bir Doktora Başvurun; İhmal Kansere Kadar Götürüyor! Önemsememek Hastalığın Gidişatını Kötü Etkiliyor…

Araştırmalara göre anal kaşıntılar pek çok insanda gelişiyor. Genellikle rahatsız edici bir bölgede oluşması nedeniyle doktora görünmekten kaçınılan anal kaşıntılar için önemli uyarılarda bulunan dünyaca ünlü Dr. Christal Blanchard, bu rahatsızlığın ihmale gelmeyeceğini belirtiyor.

Pek çok nedenden dolayı gelişebilen anal kaşıntılar, genellikle üç temel sebep üzerine gelişiyor. Önemsiz bir rahatsızlıkmış gibi algılansa da Dr. Christal Blanchard’ın açıkladığı nadir görülen sebepler arasında anal ve bağırsak kanseri de yer alıyor.

Dr. Christal Blanchard, Anal Kaşıntı Nedenlerini Açıkladı

Genellikle üç ayrı temel nedeni üzerine gelişen anal kaşıntılar ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Dr. Christal Blanchard, bu nedenlerin A vitamini eksikliği, mide asidi düşüklüğü ve parazitler olduğunu açıkladı. A vitamini eksikliğinin genellikle kendisini anal kaşıntılar ile gösterdiğine dikkat çeken Dr. Christal Blanchard, vatandaşları; “Aslında bunu bir eksiklik gösterebilecek bir kan testi yapacak olan tıp doktorunuz aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. A vitamini almaya başlayacaksanız, lütfen doktorunuzla görüşün çünkü karaciğer enzimlerinizin izlenmesi gerekir. A vitamini çok uzun ve çok yüksek dozda alındığında karaciğer sağlığınız için ciddi sonuçlara neden olabilir” ifadeleri ile uyardı. Ardından ikinci neden olan mide asidine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Dr. Christal Blanchard, mide asidinin, mide ekşimesi, şişkinlik, kabızlık ve saç dökülmesi gibi rahatsızlıklara zemin oluşturması nedeniyle dolaylı yoldan olsa da anal kaşıntıları tetiklediğini belirtti. Asıl nedenlerden sonuncusu olarak parazitlerden bahseden Dr. Christal Blanchard, “Geceleri kaşınıyorsanız veya geceleri huzursuz hissediyorsanız, kaşıntınızın nedeni bir parazit olabilir. Parazitleriniz olduğunu düşünüyorsanız, onları öldürmek için ilaç yazabilecek olan doktorunuza görünmelisiniz. Bu genellikle bir ila üç gün sürer ve birlikte yaşadığınız kişilerin de tedavi edilmesi gerekecektir” ifadeleri ile vatandaşların parazitler konusunda acilen önlem alması gerektiğine dikkat çekti.

Üstelik Anal Kaşıntılara Başka Nedenler De Sebep Olabiliyor

Toplumda oldukça rahatsız edici bir görüntü oluşturmasıyla kişilileri zor durumda bırakan anal kaşıntıların Dr. Christal Blanchard’a göre her ne kadar ana sebebi yukarıdaki üç faktör olsa da bu kaşıntıların incelenmesi ve altında yatan asıl nedenin bulunması gerekiyor. Yani genellikle üç durumda kendini gösteren anal kaşıntılar, bazı durumlarda da gelişebiliyor. Dr. Christal Blanchard’ın yaptığı açıklamaya göre anal kaşıntıların ikincil nedenleri arasında vücutta üreyen solucanlar, çok sık devam eden ishal, saçkıran, genital siğiller, başta egzama olmak üzere çeşitli cilt hastalıkları, bazı kremlerin yan etkileri de yer alıyor. Öte yandan Dr. Christal Blanchard, çok nadir olsa da anal veya bağırsak kanserinin de bu kaşıntılara neden olduğunu ifade ediyor.

İlgili Makaleler