Eğitim

2019 DGS Tercihlerinde En Düşük ve En Yüksek Puanları ile Üniversite Kontenjanları

ÖSYM resmi internet sayfası üzerinden yayımladığı bir duyuru ile 2019 Dikey Geçiş Sınavı sonuçlarının açıklandığını duyurdu. 

DGS sonuçlarına göre tercih yapacak adaylar için lisans programlarının kontenjanlarını, en düşük ve en yüksek puanları ve başarı sırasına göre tercih detaylarını sizlerle paylaşıyoruz. 

2019 DGS SONUÇLARI AÇIKLANDI

ÖSYM’nin DGS sonuçları açıklamasının ardından adayların bundan sonraki heyecanı tercihler konusunda oldu. Binlerce önlisans mezunu aday DGS puanlarına göre lisans programlarında eğitim almak için en doğru tercihi yapmak isteyecekler. Bunun için 2018 yılında oluşan taban puanları ile başarı sırasını inceleyecek adaylar bu sıralamalara göre tercihlerini kuruma bildirecekler. 

DGS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

DGS tercihlerinin ne zaman yapılacağı ÖSYM’nin sınav takviminde yer almadı. Ancak geçmiş yıllarda yapılan DGS tercihleri ile sürecin paralel olması bekleniyor. Bu çerçevede DGS tercihleri için Ağustos’un ikinci yarısı ile Eylül’ün ilk haftası öne çıkan tarih aralığı oluyor. 

DGS tercihleri için sürecin başlamasıyla beraber adaylar ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden başvurularını yapacaklar. Tercih bildirim işlemini tamamlayan adaylar, “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabileceklerdir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır.

KONTENJANLAR

ÖSYM’nin 2018 yılında gerçekleştirdiği alımlarda oluşan taban ve tavan puanların listesine aşağıda yer alan bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz. Burada başarı sıranıza göre değerlendirmelerde bulunarak tercih sıranızı oluşturabilirsiniz. 

2018-DGS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir