Eğitim

2019 YKS AYT Matematik, Edebiyat, Fen ve Sosyal Bilimler Soruları, Cevapları ve Yorumları

2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için süreç devam ediyor. Adaylar 15 Haziran Cumartesi günü girdikleri TYT sınavının ardından ikinci gün oturumuna katıldılar. 

İkinci gün oturumunda adaylar sınava 10.15 tarihi itibariyle katıldılar. Alan Yeterlilik Testi kapsamında adaylara 180 dakika süre verildi. Toplam 160 sorunun yer aldığı bu bölümde adaylar kendi alanları ile ilgili sorulara yanıt aradılar. 

2019 YKS AYT SORU VE CEVAPLARI

Üniversite hayali kuran adaylar için 2019 AYT’de tamamlandı. Bu bölümde adaylara sorulan soru sayısı ve ders içerikleri şu şekilde oldu. 

Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler testi kapsamında adaylara toplam 40 soru soruldu. Bu alanda adaylar Türk Dili ve Edebiyatı alanından 24, Tarih alanından 10 ve Coğrafya 1 alanından 6 soruya yanıt verdiler. 

Bunun yanında adaylar yine sözel bölümden Sosyal Bilimler-2 Testi için kendilerine yöneltilen 40 soruyu cevaplandırdılar. Bu alanda öğrencilere sorulan soruların ders dağılımı şu şekilde oldu. Tarih 11 soru, Coğrafya 11 soru, Felsefe Grubu (Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık) alanından 12 soru ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe Grubu soruları) alanından 6 soru soruldu. 

Matematik Alanından sorulan soru sayısı ise 40 oldu. Sayısal öğrenciler bu bölümde kendilerine sorulan 40 soruyu doğru yanıtlamaya uğraştılar. 

Fen Bilimleri Testi kapsamında öğrenciler 3 dersten toplam 40 soru yanıtladılar. Soruların konu dağılımı şu şekilde oldu. Fizin 14 soru, Kimya 13 soru, Biyoloji 13 soru. 

SORULAN SORULAR VE ADAY DEĞERLENDİRMELERİ

2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Alan Yeterlilik Testi kapsamında sorulan soruları sizlerle beraber değerlendiriyoruz. Hatırladığınız soruları, bu soruların yanıtlarını haberimizin altına yorum olarak paylaşabilir fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir