Eğitim

2019 YKS TYT Sınav Soruları: Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri Testi Kolay Mıydı, Zor Muydu?

ÖSYM Başkanlığı yüzbinlerce adayın katıldığı 2019 YKS TYT sınavını gerçekleştirdi. 

81 şehirde gerçekleştirilen 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Temel Yeterlilik Testi 15 Haziran 10.15 itibariyle başladı. Sınava katılan öğrencilere 135 dakika süre tanındı ve 2019 TYT 12.30 itibariyle sona erdi. 

Sınavda sorulan soruları, soru değerlendirmelerini, aday yorumlarını, sınava ilişkin paylaşımları sizlerle beraber değerlendiriyoruz. 

2019 YKS TYT SORULARI VE DEĞERLENDİRMELERİ

2019 YKS’ye katılan adaylar 4 ana branştan 10 farklı derse dair sorulara yanıt verdiler. 10 farklı dersten çeşitli soru sayılarıyla toplam 120 soruya yanıt veren adaylar için soru dağılımı şu şekilde oldu. 

40 soruluk Türkçe Testi:

Öğrenciler bu testlerde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorulara yanıt verdiler. 

40 Soruluk Temel Matematik Testi

Bu bölümde üniversite adayları; Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerilerini ölçmeye yönelik sorular için doğru yanıt aradılar. 

20 Soruluk Fen Bilimleri Testi

Bu bölümde öğrenciler 3 farklı dersten soruları cevaplandırdılar. Öğrenciler bu bölümde Fizik alanından 7, Kimya alanından 7 ve Biyoloji alanından 6 soruyu yanıtladı. Bu bölümde adaylara Biyoloji, Fizik ve Kimya alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular soruldu. 

20 Soruluk Sosyal Bilimleri Testi

Bu bölümde de öğrencilere farklı derslerden sorular yöneltildi. Burada adaylar Tarih Coğrafya Felsefe Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları) branşlarının her birinden 5 soru cevaplandırdılar. Bu alanda öğrencilere Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe alanlarındaki temel kavram ve ilkeleri kullanma becerilerini ölçmeye yönelik sorular soruldu. 

SORULARI BERABER DEĞERLENDİRİYORUZ

2019 yılı Yükseköğretim Kurumları (YKS) sınavının ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sorularına yanıt veren adaylarla birlikte soruları değerlendiriyoruz. 

Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Soruları kolay mıydı, zor muydu?

Sınavda aklınızda kalan sorular ve yanıtları neydi?

Sınav süresi sorular için yeterli miydi?

Bu sorular ve diğer değerlendirmelerinizi üye olmadan haberimizin altına yorum olarak yapabilirsiniz.

Kamuilanlari.com – ÖZEL Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir