Eğitim

2020 KPSS Sınavı Takvimi Açıklandı Mı? KPSS Ortaöğretim, Ön Lisans ve Lisans Sınavları Ne Zaman Yapılacak?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen ve sürekli olarak ÖSYM web sitesinden son gelişmeleri takip eden milyonlarca vatandaş, ”2020 KPSS Sınavları ne zaman olacak? 2020 KPSS Sınav Takvimi Yayımlandı Mı?’‘ sorularına yanıt arıyor. KPSS sınavlarına bu yıl ön lisans ve lisans mezunları da katılabilecek. Peki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen vatandaşların girmesi zorunlu olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ne zaman gerçekleşecek?

ÖSYM tarafından düzenlenen sınav tarihleri herkes tarafından yoğun ilgi ile araştırılıyor. Özellikle 2020 yılının KPSS sınav takvimini merakla bekleyen milyonlarca vatandaş, gündemi yakından takip ediyor. KPSS sınavları 2 yılda bir lise mezunları için düzenleniyor. Geçtiğimiz yıl sadece lisans mezunları için düzenlenen sınava bu yıl ön lisans ve lisans mezunları da katılabilecek. Peki bu sınavlar ne zaman gerçekleşecek?

2018 yılında üç farklı tarihte 3 farklı sınav düzenlenmişti.

Ortaöğretim KPSS sınavı 7 Ekim‘de yapılmıştı. Bu sebeple tekrar Ekim ayında düzenlenmesi bekleniyor. 

Ön lisans mezunları için düzenlenen sınav da 2018 yılının 4 Kasım tarihinde düzenlenmişti. Bu sebeple 2020 yılında tekrar Kasım ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

KPSS lisans sınavının da her yıl olduğu gibi bu yıl da Temmuz ayında düzenlenmesi bekleniyor.

KPSS NEDİR? KPSS’DE KİMLER HANGİ OTURUMA KATILMALI?

KPSS, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve adayların kamu kurumlarında yer alan kadrolara atanmaları için gerekli puanları aldıkları sınavdır. Bu sınavda her aday kendilerini alakadar eden oturumlara katılarak bir takım puan türleri elde etmektedirler. Bu bağlamda adayların genel hatlarıyla katılım göstermeleri gereken oturumlar şunlardır.

-Lisans mezunu adaylar B Grubu kadrolara bir diğer deyişle düz memurluk diyebileceğimiz kadrolara atanmak için çift yıllarda gerçekleştirilen KPSS Lisans sınavına katılmalıdırlar. Bu sınav her ne kadar her yıl gerçekleştiriliyor olsa da adaylar yalnızca çift yıllarda elde ettikleri puan ile atanmak imkanına sahip olmaktadırlar.

-Lisans mezunu adaylar arasında A Grubu kadrolara yani uzmanlık, müfettişlik gibi kariyer mesleklere atanmak isteyenler her yıl gerçekleştirilen KPSS Lisans ve KPSS A grubu Alan Bilgisi oturumlarına katılmalıdırlar. Bu sınavlara katılarak elde ettikleri puanlarla Kurumların açtıkları ilanlara başvuruda bulunabilecek olan adaylar, bu sınavdan aldıkları puanlarla Kurumların gerçekleştireceği yazılı veya sözlü sınavlara katılma hakkını elde etmektedirler.

-Ön Lisans veya Ortaöğretim programlarından mezun adaylar KPSS yolu ile kamu kurumlarına atanmak için yalnızca çift yıllarda gerçekleştirilen KPSS Ön Lisans ve KPSS Orta Öğretim sınavlarından kendi durumlarına uygun olanına katılmalıdırlar. Bu sınavlardan elde edecekleri puanlar ile yapacakları tercih veya başvurularla kamu kurumlarına yerleşmek isteyen adayların tek yıllarda böyle bir sınav yapılmadığı için imkanı olmayacaktır.

-KPSS Öğretmenlik adaylarının tamamı her yıl gerçekleştirilen KPSS Lisans ve KPSS Eğitim Bilimleri oturumlarına katılmalıdırlar. İstisnasız tüm öğretmen adayları bu iki oturuma katılmak zorunda iken, bazı gruplar içinse KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda olan adayların ilave olarak kendilerini ilgilendiren alanda ÖABT oturumuna da katılmaları ve gerekli puanları almaları gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir