Eğitim

2020 öğretmen ataması ne zaman? İşte cevabı

2020 yılında yapılması planlanan öğretmen atamaları için çalışmalarda son aşamaya gelindi. Büyük merak konusu olan atamaların Şubat ayında yapılması bekleniyor. Yapılan açıklamalarda bürokratik olarak yapılan düzenleme ve çalışmaların bitmek üzere olduğu belirtildi.

Bakan Selçuk’tan açıklama

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 2035 yılına kadar hangi branşta ne kadar öğretmen ihtiyacının bulunduğuyla ilgili çalışmaların tamamlanmış olduğunu belirterek “Buna göre de yüksek öğretimle bağlantısını da kontenjan sınırlaması biçiminde de ele alıyoruz” dedi.

Atamalar ne zaman gerçekleşecek?

Bu yıl Şubat ayında yapılacak olan atamaların gerçekleşmesinde ülkenin ekonomik durumuda göz önünde tutuluyor. Buna bağlı olarak karar kabine ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tarafından veriliyor.

Atamalar neye göre ve nasıl yapılıyor?

Milli, Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ”Bana kalsa ben ’60 bin az, 80 bin olsun’ derim. Biz şuna bakıyoruz; ‘Hangi alanda, kaç öğretmen ihtiyacımız var’ diye. Bunun da bir istatistiği var. Bu yazılım diyor ki ‘Senin haritanda şu kadar öğretmen eksiği var, şu branşlarda. Öncelikli olarak nicel açıdan ve coğrafi açıdan bölgesel olarak şuraya şu kadar öğretmen atanması gerekiyor’ diyor. Burada bazı branşlar, örneğin; edebiyat ile ilgili gerçekten az alım var. Edebiyat öğretmeni ile ilgili zamanında doyum fazlalaştığı için ihtiyacımız olmayan bir şeyi de almak istemiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Öğretmen atamalarına ilişkin kontenjanlar

2019 yılında öğretmen atamalarında, en fazla kontenjanı 3 bin 47 ile sınıf öğretmenliğine ayırmıştı. Din kültürü ve ahlak bilgisi için bin 910, İngilizce için 2 bin 38, ilköğretim matematik öğretmenliği bin 401, rehberlik bin 56, okul öncesi bin 601, özel eğitim bin 2, Türkçe bin 93, fen bilimleri/fen ve teknoloji öğretmenliği için 919 ve beden eğitimi öğretmenliği için de 845 kontenjan ayrılmıştı. 2020 yılında ise kontenjanların nasıl olacağı ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir