Eğitim

Adalet Bakanı Gül Açıkladı: Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı Geliyor

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül gün içerisinde yapmış olduğu konuşmasında merakla beklenen Adalet Yargı Reformu Strateji Paketine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Bu konuda tüm detayları tüm ayrıntısına kadar paylaşan Adalet Bakanı Gül ayrıca meslek düzenlemeleri hakkında da konuştu. 

Bu çerçevede bazı bölümler ve meslekler için giriş sınavı getirileceğini ifade eden Bakan Gül şu açıklamalarda bulundu. 

HUKUK MESLEKLERİNE GİRİŞ SINAVI GELİYOR

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavına ilişkin yapmış olduğu konuşmasında bu düzenlemenin hangi meslek alanları için olacağını açıklayan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ”Hukuk alanındaki mesleklere giriş sisteminde yeni model getirilmesi hedefiyle hukuk fakültesi mezunlarının hakim-savcı yardımcısı, noter yardımcısı olabilmeleri ve avukatlık stajına başlayabilmeleri için “Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı” getirilecek. Bu sınavda başarılı olanların hakim ve savcı yardımcılığı ile noter yardımcılığına mahsus sınavlara girebilmeleri sağlanacak.” ifadelerine yer verdi. 

Bakan Gül bu konuya dair yapmış olduğu açıklamalarının sonunda ayrıca “Savunma Hakkının Etkin Kullanımının Sağlanması” amacı kapsamında, avukatlık mesleği adına da yeni uygulamalar olacağını duyurdu. Bu konuda meslek giriş sınavı şartı ve staj süresince sigortalı olma durumlarına dair düzenleme olacağını bildirdi. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir