Eğitim

ALES Puanı Nasıl Hesaplanır? ALES 2019/3 Sınav Soruları Ne Zaman Yayınlanır?

ALES puan hesaplamanın nasıl yapılacağı ile ilgili ÖSYM açıklama yaptı. ALES puanı kaç yıl geçerli? 2019 yılında Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının üçüncüsü bugün saat 10.15’te başladı. Yılın ikinci sınavı 22 Eylül’de yapılmıştı.

ALES sınavının kaç yıl geçerli olduğu ve puan hesaplama sistemi araştırılan konular arasında yer alıyor. Sınava giren adaylar heyecanla kaç puan alacaklarını öğrenmek istiyorlar. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecek.

Adayların en fazla sorduğu soruları ve yanıtları kamuilanlari.com okuyucuları için derledik…

ALES KAÇ YIL GEÇERLİ?

Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerlidir.

ALES PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır. Ağırlıklı puanların hesaplanmasında testlerin ağırlıkları aşağıdaki gibi olacaktır:

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

ALES 2019/3 SORULARI VE CEVAP ANAHTARI NE ZAMAN YAYINLANIR?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 17 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (ALES) temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayınlanacak. ÖSYM’nin internet sitesinde yer alacak duyuruya göre, sınava katılan  adaylar, 10 gün içinde ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden kimlik numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişim sağlayabilecek.

ALES 2019/2 SORU VE CEVAP ANAHTARINA NASIL ULAŞIRIM?

2019 Yılının ikinci ALES sınavı bilindiği gibi 22 Eylül’de gerçekleştirilmişti. Bir önceki sınavda ALES’te neler sorulmuştu diyen adaylar şimdi bu soruyu da merakla takip ediyor. ALES 2019 soru ve cevap anahtarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir