Eğitim

Atama Bekleyen Öğretmenler neden atanamıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanı sıra son zamanlarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a da sosyal medyada seslenen atama bekleyen öğretmenler sayılarının 700 bini zorladığına dikkat çekerken ilk atamada 60 bin öğretmenin mutlak surette atanmasını talep ediyorlar.

SORUNU OLUŞTURAN YENİ MEZUNLAR DEĞİL YILLARCA BEKLETİLENLER!

Halkın ve siyasilerin çoğu, ataması yapılmayan öğretmenler sorununu, yeterli puan alamamış öğretmenler olarak düşünüyor. Fakat durum uzmanlarca böyle anlatılmıyor. 50 puanla atanan öğretmenler var. Diğer taraftan 80 puanla 3 yıldır bekleyen öğretmenler var. Konunun uzmanı kimseler sorunun nedenini; iyi puan almış başarılı öğretmenlerin, kopya olayları nedeniyle, kurumlar arası geçiş ve alan değişikliği gibi hileli yollar nedeniyle, yeterli kontenjan verilmemesi nedeniyle, atamayı kaçırması ve bu öğretmenlerin yığılması, birikmesi olarak tanımlıyor.

KONUYA İLİŞKİN SON YAPILAN AÇIKLAMA MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK’A AİT

Selçuk, “Öğretmen adaylarımız sanıyor ki ben oturuyorum bir masaya 20 bin, 40 bin, 60 bin yazıyorum. Bu, ülkenin genel ekonomik durumuyla kabinenin kararıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde sistemin kararıyla olan bir şey bu. Bana kalsa ben ‘60 bin az, 80 bin olsun’ derim. Biz şuna bakıyoruz; ‘Hangi alanda, kaç öğretmen ihtiyacımız var’ diye. Bunun da bir istatistiği var. Bu yazılım diyor ki ‘Senin haritanda şu kadar öğretmen eksiği var, şu branşlarda. Öncelikli olarak nicel açıdan ve coğrafi açıdan bölgesel olarak şuraya şu kadar öğretmen atanması gerekiyor’ diyor” diye konuştu.

Öğretmen atamalarının 2020 Şubat ayında yapılacağını da açıklayan Bakan Selçuk, kaç öğretmen ataması yapılacağı hakkında kesin sayı vermedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir