Eğitim

Atanmış Ama Aylardır Bekletilen Öğretmenlerden Yetkililere Açık Mektup

Atanmış ama aylardır atama bekleyen öğretmenler taleplerini kendi cümleleri ile kamuilanları.com aracılığıyla dile getirmek istediler. İşte atanmış ama atama bekleyen öğretmenlerden yetkililere yazılan açık mektup:

“Bizler 9 Ağustos’ta sözleşmeli öğretmen olarak atandık. Fakat hala güvenlik soruşturmasının bitmesini beklemekteyiz. Güvenlik soruşturması ise bakanlık çatısı altında yapılmasına rağmen her il farklı bir uygulama ile süreci yürütüyor.

Bazılarımızın dosyaları çok basit nedenlerle bazı iller tarafından bakanlığa gönderilirken bazı iller bu nedenleri aylar önce görevine başlattılar. Hatta bir ilin ilçeleri arasında bile benzer durum görülüyor. Örneğin berat alınmış bir dava, eskiden çalışılmış ve kapanmış bir kurum, kapatılan üniversitede okumuş olmak, takipsizlik alınmış bir dava ve aileye bağlı nedenler le dosyalarımız aylardır bekliyor. Hiçbirimizin sicili yok cezası yok yıllardır özelde ve devlette çalışıyoruz.

Yasal olarak hiçbir engel yok. Sorun şu ki bazı iller kendileri karar verip aynı konularda göreve başlatırken bazı iller bu kararı vermeyip bakanlığa gönderiyor. Hatta bir il aynı konudan bir öğretmeni başlatırken başka bir öğretmeni başlatmıyor. Bu durum ise haksız ve eşit olmayan bir uygulama ortaya çıkartıyor.

Bakanlıkta komisyonun toplanması ise aylarca sürüyor bir önceki atamadan hala bekleyen dosyalar var. Biz bekletilen öğretmenleri hiçbir birim muhatap almıyor. Sürekli “bekleyeceksiniz” deniliyor. Bir komisyonu toplamak bu kadar zor olmamalı ailelerimiz ve biz bu süreçte  psikolojik olarak yıprandık. Öğrencilerimizin dersi ya boş geçiyor yada yerimize ücretli öğretmen göreve başlatılıyor. Biz göreve başlayınca bu durum öğrencilerde de psikolojik yıpranmaya sebep oluyor.

Bunun yanında görevine başlamadığı için çeşitli baskılarla aynı okulda ücretli başlayan öğretmenler maddi sıkıntılar yaşıyor. Güvenlik soruşturmasına asla karşı değiliz fakat bu durum bizi çevremize atandığımız okula yıllarca çalışacağımız görev arkadaşlarımıza potansiyel suçluymuşuz izlenimi yaratıyor.

Bizler 24 KASIM’da çocuklarımızla olmak istiyoruz. Lütfen Sayın Milli Eğitim Bakanımız Sayın Selçuk,  bakan yardımcılarımız, müdürlerimiz sesimizi duysun. Bu mağduriyetimizin giderilmesi için konunun takipçisi olsun. Şimdiden bizlere yardımcı olacak herkese çok teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla

Atanmış ama aylardır atama bekleyen öğretmenler”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir