Eğitim

Bazı Mühendislik Bölümlerini Tercih Edenlere Asgari Ücret Tutarında Burs Verilecek

Tekstil, hazır giyim, deri ihracatçı birlikleri ve Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası (TTSİS) ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında bir protol imzalandı. Bu protokol kapsamında gerekli şartları yerine getiren ve Tekstil Mühendisliğini tercih eden öğrencilere aylık asgari ücret tutarında burs verilecek. 

TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜNÜ TERCİH EDENLERE BURS

YÖK ile TSİS arasında imzalanan protokol kapsamında burs almak için bazı koşullar bulunuyor. Bu koşulların ilki başarı sırası. Buna göre başarı sırası ilk 20 binde olan öğrenciler Tekstil Mühendisliği bölümünü tercih ederlerse 2010 TL burs alacaklar. 20–50 bin arasında olan adaylar net asgari ücretin yüzde 70’i kadar burs alacaklar. Başarı sırası 50 bin ile 80 arasında olan öğreniclere ise asgari ücretin yarısı kadar yani 1010 TL aylık burs verilecek.

Bu burslar karşılıksız olacak. Bu öğrencilere sağlanacak bir diğer imkan ise işletmelerde uzun dönemli staj ve iş garantisi olacak. YÖK Başkanı Yekta Saraç konuya dair açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

”Bu protokol kapsamında beceri yetkinliği yüksek mezunlarımız iş dünyasına kazandırılacak ve aynı zamanda üniversite-sanayi iş birliğinin gelişmesine önemli katkılar sunulacak. Tekstil ve deri mühendisliğini tercih eden öğrencilerimize gerekli şartları sağlamaları halinde değerli sektör temsilcileri tarafından eğitim bursu verilecek ve istihdam garantisi sağlanacak. Öğrencilerimiz için iş yeri eğitimlerinin artırılması, staj eğitimlerinin geliştirilmesi hususlarında sektör temsilcilerimizle iş birliklerimiz de devam edecek.”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir