Eğitim

Bedelli askerlikte sigorta çıkışı yapılır mı? Askerlik Borçlanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bedelli askerlik ile ilgili binlerce vatandaşın özellikle de sigortalı olarak her hangi bir kurum veya kuruluşta çalışmakta olan kişilerin merak ettiği birçok konu var. Bu konuların başında ise sigortalılık ile ilgili durumlar yer alıyor. Bedelli askerlikte sigorta çıkışı yapılır mı? Askerlik borçlanması hesaplaması nasıl yapılır? İşte bedelli askerlik yapmaya hazırlanan vatandaşların merak ettiği bu soruların cevapları için hazırladığımız haberin ayrıntıları…

BEDELLİ ASKERLİKTE SİGORTA ÇIKIŞI YAPILIR MI?

Bedelli askerlikten, 1 Ocak 1994’ten önce doğanlar, 15 bin Türk Lirası ve 21 gün süreyle askerlik yapmak koşuluyla faydalanabiliyor. Ancak özellikle çalışan kişiler, bu 21 günlük süre zarfında ne yapacakları konusunda kararsız. Öncelikle askerlik nedeniyle işten çıkarılıp çıkarılamayacaklarını merak eden vatandaşlar bu süreyi nasıl geçirecekleri de akıllarını kurcalıyor.

İlk olarak askere giden bir çalışan, bu nedenle işten çıkarılamaz. Performans düşüklüğü veya başka bir sebeple iş akdi feshedilebilir ancak bunun da daha önceden çalışana beyan edilmesi gerekmektedir.

İşten çıkarılma konusunun dışında askerlik için gerekli olan 21 günlük sürenin nasıl geçirileceği konusunda da çalışanların iki farklı seçeneği bulunmaktadır. İlk seçenek, 21 gün boyunca ücretsiz izinli sayılmak. Yani bu durumda askerlik boyunca ücretsiz izinli sayılan vatandaş, askerlik sonrasında işine kaldığı yerden devam edebilir. İşveren işçiyi askerlik sonrasında işe almak zorundadır. Aylık maaşından da sadece 21 günlük kesinti yapabilir. Yine bu dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primleri de ödenmese de Genel Sağlık Sigortası devam ettiği için, işçinin yakınları o askerdeyken sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Diğer bir seçenek de eğer varsa yıllık ücretli izinlerini kullanarak askerlik görevini yerine getirmektir. İşverenden de yazılı onay aldıkları takdirde yıllık izin kullanarak askerlik görevlerini yerine getiren vatandaşların maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmadığı gibi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) primleri de ödenir.

Askerlik vazifesi için sigortalı işinden ayrılan vatandaşların askerde geçirdikleri zamanın tamamını ya da belli bir bölümünü çalıştığı iş yerinden sigortalı olarak sayılması için askerlik borçlanması hesabının yapılması gerekmektedir. Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır? Erkek sigortalı çalışanlar askerlik borçlanması için ne yapmalı? İşte ayrıntılar…

ASKERLİK BORÇLANMASI NEDİR?

Erkek sigortalı çalışanların, askerlik görevini yerine getirirken (muvazzaf askerlik dışında) SGK primi ödenmeyen zaman için emeklilikte geçerli olmak üzere yükümlü tarafından yatırılan sigorta primi ödemesine askerlik borçlanması denmektedir.

Yasal mevzuatlar nezdinde, vatandaşların er ya da erbaş olarak silah altında bulunmalar ile Yedek Subay Okulu’nda geçirdikleri süreleri askerlik borçlanmasına dahil olarak sayar. Askerlik borçlanma hesaplanma işlemlerinin yapılabilmesi için kişinin askerlik vazifesini yerine getirmesi gerekmektedir. Bu görevi yerine getirmeyen kişiler askerlik borçlanmasından yararlanamaz.

ASKERLİK BORÇLANMASI NASIL HESAPLANIR?

Erkek sigortalı çalışanın askerlik vazifesinde geçirmiş oldukları sürenin tamamı ya da bir kısmını mevcut primler esas alınacak şekilde kendileri tarafından belirlenen günlük kazançlarının (üst ve alt sınırlar dahilinde) % 32’si üzerinden hesaplama işlemleri yapılıyor.

Askerlik borçlanması hesaplaması vatandaşın talep ettiği an itibariyle geçerli olan prim esaslarına göre hesaplanır. Bu hesaplamalarda alt ve üst sınırlar baz alınır. Aynı zamanda bu hesaplamalar kişilerin Sosyal Sigortalar Kurumu‘na başvuru yapmaları ile başlıyor. Görevli memurlar tarafından en kısa zamanda hesaplanarak talep sahibine bilgi veriliyor ve sonuç dijital ortama da aktarılıyor.

Bu yıl için askerlik borçlanma hesaplamaları aşağıdaki gibi yapılır;

-6 aylık askerlik borçlanması için 2019 yılında ödenmesi gereken toplam miktar 3.897 TL olarak hesaplanabilmektedir.

-1 aylık askerlik borçlanması için ödenmesi talep edilen toplam tutar 3.897 TL olarak hesaplanmaktadır.

-20 aylık askerlik borçlanması için 2019 yılında ödenmesi gereken toplam tutar 12.990 TL olarak hesaplanmaktadır.

-12 aylık askerlik borçlanması için 2019 yılında ödenmesi gereken toplam tutar 7.794 TL olarak hesaplanmaktadır.

Bu hesaplamalar askerlik borçlanması taban tutarları üzerinden yapılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir