Eğitim

KPSS Başvuru Ücretlerine Yapılan Zam Meclis’te Soruldu! Zam Geri Mi Çekilecek?

Hatırlacağı üzere ÖSYM Başkanlığı yapmış olduğu bir açıklama ile 2019 KPSS başvurularının başladığını duyurmuştu. 

2019 KPSS için başvuru kılavuzu yayımlayan ÖSYM Başkanlığı, KPSS başvuru ücretlerini 75 TL olarak duyurmuştu. 2018 yılında 60 TL olan başvuru ücretlerine yüzde 25 zam yapılması adayların büyük tepkisine neden olmuştu. 

KPSS başvuru ücretlerine yapılan son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e sunuldu. 

KPSS BAŞVURU ÜCRETLERİ MECLİS GÜNDEMİNDE

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ali Şeker, TBMM Başkanlığı’na Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Söz konusu soru önergesinde Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ücretlerine neden yüzde 25 zam yapıldığı soruldu. 

Konuya dair açıklamalarda da bulunan Ali Şeker, ÖSYM’nin ücret politikasını eleştirdi. Bu konuda bazı veriler paylaşan Ali Şeker, ÖSYM’nin 2018 yılı gelirinin 737.367.448,26 TL olduğunu bu gelire karşılık giderin ise 623.578.517,32 TL olduğunu bilgisini verdi. ÖSYM’nin işe girmek isteyen gençlerin umutlarını fahiş fiyatlarla sömürdüğünü söyleyen CHP Milletvekili Ali Şeker şu soruları yöneltti. 

Soru Önergesinde Yanıtlanması İstenen Sorular

1-) ÖSYM tarafından yapılan yüzde 25 oranındaki zammın gerekçesi nedir?

2-) ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS’nin ÖSYM’ye toplam maliyeti ve bu maliyetin aday başına düşen payı ÖSYM tarafından ne kadar tahmin edilmektedir?

3-) Resmi enflasyon oranının dahi üzerinde ilan edilen bu zammın tekrar gözden geçirilmesi ve öğrenciler lehine zammın geri çekilmesi düşünülmekte midir?

4-) Eğer ÖSYM sınav maliyetlerinde yüzde 25 oranında bir artış öngörüyor ise TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığı ve gerçek enflasyonun en az yüzde 25 olduğunu söylemek mümkün müdür?

5-) İktidar, ÖSYM’nin adaylardan topladığı sınav ücretlerini bütçe açıklarını kapatmak için bir gelir kapısı olarak mı görmektedir?

6-) Sosyal devlet ve eşitlik ilkeleri gereğince, tüm adayların bu sınavlara rahatça girebilmelerini sağlamak için sınav ücretlerinin kaldırılması ya da makul bir seviyeye çekilmesi düşünülmekte midir?

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir