Eğitim

KYK Burs Ücreti Ne Kadar? Kimler Faydalanabilir? KYK Burs Başvuru Süreci

2019 yılında Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan burs almak için başvuruda bulunacak adaylar için konuya dair tüm ayrıntıları araştırdık. Bu konuda öğrencilerin bilmeleri gereken tüm detaylar sizlerle. 

KYK ÖĞRENCİ BURSU NE KADAR?

Devlet üniversite öğrencilerinin, öğrencilik döneminde zorluk çekmemeleri adına hem burs hemde öğrenim kredisi sağlıyor. Devlet tarafından sağlanan bu burs ve öğrenim kredisi için milyonlarca öğrenci başvuruda bulunuyor. 2019 yılı ve öncesinde oluşan verilere göre devletten 416 bin 775 öğrenci KYK bursu alıyor. Bunun yanında 1 milyon 194 bin 833 öğrenci de öğrenim kredisi kullanıyor. 

Bu bilgilerin ardından 2019 yılı için burs ve öğrenim kredisi almak isteyen adaylar için;

KYK tarafından lisans öğreniclerine sağlanan burs miktarı 500 TL. Bunun yanında yüksek lisans öğrencilerine bin lira, doktora öğrencileri ve milli sporculara da bin 500 lira aylık maddi destek sağlanıyor. 

BURS BAŞVURULARI VE KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

KYK burs ve öğrenim kredisi başvurusunda bulunacak adaylar başvurularını Ekim ayı içerisinde yapacaklar. Burs başvurusu yapmak için aşağıda yer alan şartların sağlanması gerekiyor. 

Önlisans veya lisans düzeyinden öğrenci olmak. İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.) Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez), Vakıf Üniversitesi öğrencileri, İkinci öğretim de okuyan öğrenciler,

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir