Eğitim

LGS’de En Doğru Tercih İçin Öğrenci ve Velilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Milli Eğitim Bakanlığı’nca LGS sonuçlarının açıklanması ve tercih kılavuzunun yayımlanmasının ardından öğrenciler ile velililer sıkı bir araştırma içerisine girdiler. 

Tercih döneminde en doğru tercihi yapmak isteyen veliler ve öğrenciler uzmanlar tarafından yapılan açıklamaları sizlerle paylaşıyoruz. 

LGS TERCİHLERİ İÇİN ÖNERİLER

Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz’ın Sözcü’de yer alan açıklamalarında; tercih döneminde hem öğrencilere hemde velilere bazı uyarılarda bulundu. Bilinçli tercih olgusunun üzerinde duran Eğitimci Hatice Yılmaz şu önerilerde bulundu. 

Madde Madde LGS Önerileri

* MEB Talim ve Terbiye Kurulunun sayfasından seçeceğiniz okul türünün 9.sınıftan 12.sınıfa kadar haftalık ders dağılım çizelgesini inceleyiniz.

* Seçmeyi düşündüğünüz okulda alacağınız eğitimin sizin kariyer hedefinize uygun olup olmadığını araştırınız.

* Örneğin; Tercih listesinde Fen Liselerine yer verecek öğrencilerin üniversitede sayısal alanlardan (Matematik, Fen Bilimleri, Teknoloji ve Mühendislik ve Sağlık Bilimleri) birini seçmeye kesin kararlı olmaları gerekir.

 *Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini seçerek öğrencilerin de seçecekleri okulun okul ortamını mutlaka görmeleri, okuldan verilen eğitimle ve mezunların nerelerde iş bulabildiği ile ilgili bilgi almalarını öneriyorum.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir