Eğitim

LGS’de Yerleşemeyen Adaylar İçin 2. Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) merakla beklenen Liselere Geçiş Sınavı tercih sonuçlarını açıkladı. MEB Sonuç Sorgulama ekranı üzerinden adaylara duyurulan tercih sonuçları sonuçlarının ardından yeleştirmesi yapılan adaylar kayıt işlemleri için bekleyecekler. 

Ancak tercihler sonucunda herhangi bir liseye yerleşemeyen adaylar ikinci tercihleri bekleyecekler. Peki MEB LGS ikinci tercih işlemleri ne zaman yapılacak? İşte bakanlık tarafından açıklanan sınav takvimi. 

MEB LGS 2. TERCİHLERİ NE ZAMAN?

İkinci tercih işleminde bulunacak öğrenciler için öncelikle boş kontenjanların açıklanması bekleniyor. MEB boş kontenjanları açıkladıktan sonra öğrenciler ve veliler ikinci tercihler için şu sırayı izleyecekler. 

22 Temmuz 2019: Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından boş kontenjanların ilan edilmesi. 29 Temmuz 2 Ağustos tarihlerinde ise MEB yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvurularının alınması. 5 Ağustos yerleştirmeye esasa 1. Nakil sonuçlarının ilanı. 5 ile 8 Ağustos arası yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvurularının alınması. 10 Ağustos yerleştirmeye esas 2. nakil sonuçlarının ilanı. 

MEB tarafından gerçekleştirilecek bu işlemlerin sıralaması şu şekilde.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın takvimine göre öğrenciler ve öğretmenler için 2019 2020 yılı eğitim öğretim dönemi 9 Eylül 2019 tarihinde başlayacak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir