Eğitim

Lise ve Önlisans Mezunu Memur Adayları KPSS’ye Ne Zaman Başvuru Yapacaklar?

Memur olma hayali kuran adayların atmaları gereken ilk adım Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) katılmak. ÖSYM tarafından düzenlenen KPSS sınavı farklı eğitim seviyelerinden mezun adaylar için ayrı ayrı uygulanıyor. 

Peki 2019 yılında KPSS’ye hangi öğrenim seviyesinden mezun adaylar başvuru yapabilecek? İşte 2019 yılı KPSS’ye dair bilinmesi gerekenler.

2019 KPSS’YE HANGİ ADAYLAR BAŞVURU YAPABİLECEK?

Son dönemlerde, Kamuilanlari.com olarak sitemize çok sayıda aday tarafından KPSS ile ilgili sorular gelmeye başladı. Lise ve önlisans mezunu adaylar için yöneltilen bu sorularda, adaylar sınava ne zaman başvuru yapabileceklerini soruyorlar. 

Kamuilanlari.com olarak bizlerde adayların bu sorularını tek bir haberde derledik. 

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen lise ve önlisans KPSS iki yılda bir gerçekleştirilir. Adaylar sınav girdiklerinde almış oldukları KPSS puanını 2 yıl boyunca ilanlara başvuru için kullanabilirler. 

Bu Çerçevede;

Çiftli yıllarda yani 2014, 2016 ve 2018 yıllarda ÖSYM lise ve önlisans KPSS’lerini düzenledi. Düzenlenen son sınavın 2018 yılında yapılması dolayısıyla o sınavda alınan puanlar hala geçerli. 2020 yılına kadar geçerli olacak KPSS puanları, o yıl içinde yapılacak yeni sınavla yenilenecek. 

Bu bilgiler ışığında lise ve önlisans mezunu adaylar en erken KPSS başvurularını 2020 yılında yapacaklar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir