Eğitim

MEB 2019 LGS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzunu Yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın web sayfası üzerinden 2019 Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu ilan edildi. LGS tercihinde bulunacak öğrenciler için tüm detayların yer aldığı kılavuzu ve MEB tarafından öğrencilere yönelik hatırlatmaları sizlere aktarıyoruz. 

MEB LGS TERCİH VE YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada lise tercih işlemleri 1 Temmuz tarihinde başlayacak ve 12 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Tercih süresinin sona ermesinin ardından ise bakanlık 22 Temmuz tarihinde sonuçları ilan edecek. 

Tercih işlemlerinin nasıl olacağı hakkında da bilgi veren MEB şu ifadeleri kullandı. ”TERCİH İŞLEMLERİNİN YAPILACAĞI YERLER Tercih işlemi öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir.”

LGS tercihleri merkezi puan üstünlüğüne göre yapılacak olup yerleştirmeler merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yapılacak. 

Tercih Başvuru Şartları

Milli Eğitim Bakanlığı 2019 LGS tercihlerine aşağıda yer alan şartları sağlayan öğrencilerin başvuru yapabileceğini bildirdi.

a) 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8’inci sınıfını başarıyla tamamlamış veya Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olmak,

b) Sınavla öğrenci alan okullar için Merkezi Sınav Puanına sahip olmak,

c) Başvuru yapılacak okulun kayıt kabul şartlarını taşımak.

MEB tercih kılavuzu için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir