Eğitim

MEB 2019 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) Başvuru Kılavuzunu Yayımladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı bir açıklama ile ”Ortaöğretime Geçiş Yönergesi, Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nun” yayımladığını duyurdu. 

Bu çerçevde 2019 LGS’ye katılacak öğrencilere yönelik yayımlanan kılavuzda yer alan detayları sizlere aktarıyoruz. 

2019 LGS BAŞVURU KILAVUZU YAYIMLANDI

2019 yılında gerçekleştirilecek olan sınava katılacak olan adayların başvuru işlemlerine dair detayların yer aldığı kılavuzda başvuruların 3 Nisan tarihinde başlayacağı ve 14 Nisan tarihinde sona ereceği açıklandı. Başvurular öğrencilerin öğrenim gördükleri okullarda elektronik olarak yapılacak. 

1 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek olan Liselere Geçiş Sınavı TRürkiye geneli 81 şehirde MEB tarafından yapılacak. Adayların LGS sınav giriş belgeleri ise 22 Mayıs tarihinde ilan edilecek. 

MEB tarafından yapılan açıklamada öğrencilere birde uyarı yapıldı. MEB öğrencilere, ”Merkezî Sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir. Öğrencinin herhangi bir sorunla karşılaşmaması için elektronik ortam üzerinde bilgilerinin kayıtlı ve güncel olması gerekmektedir.” hususunda dikkatli olmalarını tavsiye etti. 

SINAVA DAİR BİLGİLER

2019 LGS için MEB tarafından yapılan bilgilendirme açıklamasında sınavın nasıl olacağına dair de veriler paylaşıldı. 

”Sınav, 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır. Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır. Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimlerinden sorular yöneltilecektir.”

Başvuru Kılavuzu için TIKLAYINIZ

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir