Eğitim

Öğrenciler İlk Defa Sigortalı Olacak! 100 Bin Genç İçin Adım Atıldı

Sosyal çalışma programı kapsamında Üniversite öğrencileri sigortalı olacak. Bu kapsamda toplamda 2500 lira ödenecek. 100 bin genç ilk defa sigortalı olmanın heyecanını yaşayacak.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile birlikte sosyal çalışma programı kapsamında üniversiteli öğrencilere 3 ay boyunca toplam 2500 lira ödeme gerçekleştirilecek. Başvurular Türkiye İş Kurumu tarafından alınmaya başladı. Bu yaz yaklaşık 100 bin genç yararlanacak programın çalışma saati ise günlük 8 saat olacak ve 3 gün üzerinden yapılacak program süresince 5 güne kadar da izin hakkı verilecek.

Asgari ücret üzerinden hesaplama ile ödeme gerçekleştirilecek ve öğrenciler günde 68 lira ödeme alacak. Öğrencilere haftanın 3 günü çalışma kaydıyla aylık yaklaşık 820 lira ödenecek. Böylece yaz boyunca çalışan öğrenciler toplamda 2500 lira kazanmış olacak.

Üniversiteli gençler bulundukları şehirde yaşlı bakımı Sosyal Hizmetler eğitmenli Koçluk folklor eğitimleri gibi alanlarda çalışabilecek. Bu programa başvurular ise Mayıs ayında başlama alıyor. Başvurular Türkiye İş Kurumu üzerinden yapılacak. Konuyla alakalı aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da “gençlerimiz hem yazları çalışma hem de cep harçlığı çıkarma konusunda imkânlar vereceklerini duyurarak mayıstan itibaren İŞKUR’a başvuru yaparak çalışmak için u programa katılabilirler. Umuyorum iyi gençlerimiz İlerleyen dönemlerde daha üst kademelerde yer alacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir