Eğitim

ÖSYM 2019/1 Merkezi Memur Ataması Tercih Tarihleri Belli Oldu

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) katılmış adayların en büyük beklentisi merkezi atamalar. KPSS puan sıralaması esasına göre yapılan memur alımlarında adaylar mülakat sınavlarına katılmıyorlar. 

ÖSYM Başkanlığı aracılığıyla gerçekleştirilen merkezi atamalar için ise tercih tarihleri netlik kazandı.

2019 yılında gerçekleştirilecek faaliyetlerin yer aldığı ÖSYM Sınav Takvimi’nde, 2019/1 Merkezi Atama tercih tarihleri eklendi. 

MERKEZİ ATAMA TERCİHLERİ 9 TEMMUZ’DA BAŞLIYOR

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca yayımlanan sınav takviminde kısa süre önce güncelleme yapıldı. Bu güncelleme ile 2019/1 merkezi atama tercih tarihleri takvime eklendi. 

Sınav Takvimine Göre; merkezi atama tercihleri 9 Temmuz tarihinde başlayacak ve 18 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Başvurular ÖSYM’ye yapılacak.

Merkezi Atama Kontenjanları Azalıyor

Geçtiğimiz yıllarda kamuya merkezi atamalarda  yıl boyunca 15 binlere varan atamalar yapılıyordu. Ancak son dönemlerde kurumların sözleşmeli personel alımlarını artırması ve kamuya yapılan alımların azalması ile bu sayı çok azaldı. 

2018 yılında kamu kurumlarının merkezi atamalar ile yapmış oldukları personel alım sayısı 3 bin rakamından biraz daha fazla olmuştu. Bu rakamın 2019 yılında daha da azalması bekleniyor.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir