Eğitim

ÖSYM 2019 YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklayacak? Tercihler Hangi Tarihlerde Yapılacak?

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Haziran ayında ÖSYM Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi. Üniversite hayali kuran yüz binlerce adayın katıldığı sınav için puanlar ve başarı sırası bekleniyor.

ÖSYM Başkanlığı, 2019 YKS için sonuçları açıklanmasının ardından tercihlerin ne zaman yapılacağı merak ediliyor. 

Üniversite eğitimi almak isteyen vatandaşların bu aşamadan sonra nasıl bir yol izleyeceklerine dair detayları sizlerle paylaşıyoruz. 

YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2019 YKS’ye katılan binlerce aday için bekleyiş sürüyor. ÖSYM sınav takvimine göre; 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları 18 Temmuz tarihinde adaylara duyurulacak. Sonuçların açıklanması ile adaylar başarı sıralarına ve puanlarına göre tercihlerde bulunacaklar. 

2019 YKS tercihleri ise Temmuz ayının son dönemlerinde alınacak. YKS tercihleri için süreç 23 Temmuz tarihinde başlayacak ve 29 Temmuz tarihine kadar devam edecek. Adaylar tercihlerini ÖSYM tarafından ilan edilen Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzuna göre yapacaklar. 

Sonuçlar açıklandığı zaman ise adaylar sonuçlarını ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden öğrenecekler. Adaylar T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme girş yaparak sonuçlarını görüntüleyecekler. 

Kamuilanlari.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir