Eğitim

ÖSYM 2019 YKS Sonuçlarını Açıkladı! YKS Tercihleri Ne ve Nasıl Yapılacak?

ÖSYM Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden yayımladığı bir duyuru ile 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını duyurdu. 

Gece yarısı açıklanan sınav sonuçları adaylar için sürpriz oldu. ÖSYM’nin daha önceden yayımladığı sınav takvimine göre sonuçlar bir gün açıklandı. ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan detaylar şu şekilde,

2019 YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI

ÖSYM üniversite hayali kurna öğrencilerin merakla beklediği 2019 YKS sonuçlarına dair şu açıklamada bulundu. 

15-16 Haziran 2019 tarihlerinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2019-YKS) ait değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. 2019-YKS’ye ait madde analizleri incelenmiş, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlanmış, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirilmiş olup, 16 Haziran 2019 tarihinde uygulanan 2019-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) Temel Soru Kitapçığındaki Türk Dili ve Edebiyatı Sosyal Bilimler -1 Testinin 33 numaralı sorusunun iptal edilerek değerlendirme dışı bırakılmasına karar verilmiştir.

Adaylar, sınav sonuçlarına 17 Temmuz 2019 tarihinde saat 01.15’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilirler.

ÖSYM 2019 YKS sonuç sorgulama ekranı için TIKLAYINIZ

TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?

ÖSYM tarafından sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar gözlerini tercih işlemlerine çevirdi. 2019 YKS için tercih süreci 13 Temmuz tarihinde başlayacak. Adaylar tercih işlemlerini 29 Temmuz tarihlerine göre yapacaklar. 

YKS Tercih İşlemleri Nasıl Olacak?

2019 YKS için tercih süreci 13 Temmuz tarihinde başlayacak. Adaylar tercih işlemlerini 29 Temmuz tarihlerine görTYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. yapacaklar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir