Eğitim

ÖSYM 2019 YKS Tercihlerini Almaya Başlıyor! Adım Adım YKS Tercih İşlemleri

2019 yılı üniversite tercihleri için süreç başlıyor. ÖSYM Başkanlığı tarafından 2019 YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar başarı puan sıralamalarına göre tercih işlemlerini yapacaklar. 

23 Temmuz tarihi itibariyle başlayacak olan  Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercihleri 29 Temmuz tarihine kadar devam edecek. 

Bu süreç boyunca tercih işlemlerini ÖSYM’ye bildirecek adayların dikkat etmeleri gereken tüm hususlar, yapılması gerekenler ve diğer detaylar şu şekilde,

YSK TERCİH İŞLEMLERİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) tercihleri için adaylar “https://ais.osym.gov.tr” internet adresini kullanacaklar.

Adaylar kendi alanlarına ve puan türlerine göre tercihlerini yapacaklar. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar ön lisans programlarını, Alan Yeterlilik Testi (AYT) veya Yabancı Dil Testi’nin (YDT) ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alanlar lisans programlarını tercih edebilecekler. 

Tercih yapacak adaylar yukarıda yer alan bağlantı üzerinden ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine ulaşacaklar. Burada T.C. numaraları ve şifreleri ile sisteme girş yapacak adaylar burada Tercihler kısmından YKS tercihlerini sıralamalarına dikkat ederek sisteme girecekler. Son kontrollerin ardından ise adaylar başvurularını onaylayarak tercihlerini sonlandıracaklar. Tercih sonuçları ÖSYM’nin internet sayfası üzerinden adaylara duyurulacak. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir