Eğitim

ÖSYM’den Önemli YKS TYT Puan Duyurusu

2019 yılı Yükseköğretim Kurumuları Sınavı’nın (YKS) tamamlanmasının ardından artık adaylar, sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyorlar. 

2019 YKS sonuçlarının belli olmasının ardından ise adaylar tercih işlemlerini yapacaklar. Tercih işlemleri öncesinde ise ÖSYM’den 2018 yılında sınava giren ve TYT’den 200 puandan yüksek alan adayların yapacakları işlemlere dair bilgi verildi. 

ÖSYM’DEN YKS DUYURUSU

ÖSYM Başkanlığı’nın hem sosyal medya hesabında yayımlanan hemde internet sayfası üzerinden adaylara duyurulan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı. 

TYT’den 200 puan ve yukarı adayların 2019 yılı tercih sürecinde nasıl bir yol izleyeceklerini açıklayan ÖSYM Başkanlığı öncelikle adayların; 2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların, sınavdaki başarı sıraları dikkate alınarak yüzdelik dilim değerleri* hesaplanacağını söyledi. Bununla birlikte ayrıca 2019-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olan adayların da başarı sıraları dikkate alınarak yüzdelik dilim değerleri aynı şekilde hesaplanacak. 

Bundan sonraki süreçte 2018 yılında alınan puanların 2019 yılı puanlarına dönüştürüleceğini bildiren ÖSYM ”2018-TYT sınav puanı 200 ve üzeri olup 2019-TYT sınav puanı olmayan bir adayın Dönüştürülmüş Puanı, adayın 2019-TYT nihai Sınav Puanı olacaktır.” bilgisini verdi.

Adaylar bu puanları ile 2019-YKS Kılavuzunda belirlenen baraj puanları ve diğer kılavuz kurallarına göre değerlendirmeye alınacaklar. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir