Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Eğitim

ÖSYM Tarafından Düzenlenen Tüm Sınavlar Öncesi Nüfus Müdürlükleri Açık Olacak

ÖSYM Başkanlığı web sayfası üzerinden yayımladığı bir duyuru ile sınav öncesi kimlik kaybı ile yaşanan mağduriyetlerin en aza indirilmesi amacıyla uygulamaya giren yeni düzenleme hakkında bilgi verdi. 

ÖSYM’DEN SINAV MÜDÜRLÜKLERİ AÇIKLAMASI

ÖSYM Başkanlığı tarafından yayımlanan basın açıklamasında daha önce KPSS ve YKS için uygulanan açık Nüfus Müdürlüğü uygulamasının tüm sınavlar için hayata geçirildiği duyuruldu. Bu çerçevede kimliğini kaybeden adaylar sınav öncesinden Nüfus Müdürlüklerinden geçisi sınav belgesi alabilecekler. 

Sınav zamanı ÖSYM Başkanlığı açık olacak Nüfus Müdürlüklerini web sayfasından duyuracak.

ÖSYM Tarafından Yayımlanan Duyuru

Başkanlığımız tarafından uygulanan sınavlarda sınava girişte geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilen nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartını sınav öncesi kaybeden adayların sınava girebilmelerini sağlamak amacıyla 2019 yılından itibaren Başkanlığımızca basılı ortamda uygulanan tüm sınavlarda İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde sınav yapılacak merkezlerdeki Nüfus Müdürlükleri sınav günü açık tutulacaktır.

Önceki yıllarda sadece YKS ve KPSS’de yapılan bu uygulama, sınava girecek adaylar için sınava girişte kimlik belgesi nedeniyle mağduriyet oluşmasını önleyici bir tedbir olarak Başkanlığımızca basılı ortamdaki tüm sınavları kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Bu kapsamda sınavın yapılacağı sınav merkezlerine göre sınav günü açık olacak nüfus müdürlüklerinin adres bilgisi, sınavdan önce ÖSYM’nin internet sayfasından adaylara ve kamuoyuna duyurulacaktır. Sınavın yapılacağı merkezlerde sınav günü açık tutulacak Müdürlüklere başvuran adaylara, görevli personel tarafından, “Geçici Kimlik Belgesi” düzenlenecektir.

Bu doğrultuda, Başkanlığımızca uygulanacak sınavlara katılacak adaylardan T.C. Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanını kaybedenler ile nüfus cüzdanında fotoğraf, T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya güncel fotoğraf bulunmadığı için sınava kabul edilemeyecek durumda olanlar, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karedkodlu “Geçici Kimlik Belgesi” ile sınavlara girebileceklerdir. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir