Eğitim

Özel yetenek sınavlarının kaldırılmasına tepki: Testler ölçemez!

Geçtiğimiz gün YÖK Genel Kurulu tarafından “Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı.” Programlarından yetenek sınavları kaldırıldı.

YETENEK SINAVLARI İLE ALINAN BÖLÜMLERİ SARAÇ AÇIKLADI

Yetenek sınavlarının kaldırılmasıyla birlikte bu bölümlere girmek isteyen yeteneksiz öğrencilerin de önü açılmış oldu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yetenek sınavı kaldırılan programlarının yanı sıra, beden eğitimi ve spor, resim iş, müzik öğretmenliği başta olmak üzere, resim, müzik, bale, heykel, keman, cam, çalgı eğitimi, çalgı yapımı, opera, orkestra şefliği, oyunculuk, fotoğraf, geleneksel Türk el sanatları, sahne sanatları, seramik, şan, Türk halk oyunları, yaylı çalgılar gibi bölümlerde hala yetenek sınavlarının devam ettiğini açıkladı.

ÖZEL YETENEK SINAVLARININ KALDIRILMASI YANLIŞ BİR KARAR!

YÖK tarafından alınan karara, Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici tepki gösterdi.

“10/10/2019 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 bölüme, 2020 YKS’de merkezi yerleştirme ile öğrenci yerleştirilmesine karar verildi.” İfadelerinin kullanan Öğretici, “Ancak yetenek gerektiren bu bölümlere girecek öğrencilerin yeteneklerini ÖSYM Alan Yeterlilik Testi ile ölçebilecek mi? Tasarım, çizim ve özel beceriler isteyen bu bölümlerin çoktan seçmeli sınavla öğrenci alması bölümün kalitesini düşürecektir. Özel yetenek gerektirecek bu bölümler için alınan yanlış karar gözden geçirilmeli, ehliyet ve liyakate uygun özel yetenek sınavları tekrar yapılmalı; bu becerilere sahip öğrenciler bu bölümlere alınmalıdır.” Açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir