Eğitim

Üniversite Sınavına Katılacak Öğrenciler İçin Sınav Öncesi 7 Altın Öneri

Üniversitelerde istedikleri bölümde eğitim almak isteyen binlerce vatandaş 15 Haziran ve 16 Haziran tarihlerinde sınavlara katılacaklar.

15 Haziran tarihinde YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) için ter dökecek adaylar 16 Haziran tarihinde ise YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ile YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) oturumlarına katılacaklar. 

Peki söz konusu sınavlar öncesinde uzmanlar adaylara hangi uyarılarda bulunuyor, ne öneriyorlar?

UZMANLARDAN YKS ÖĞRENCİLERİNE UYARI

İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Yudum Akyıl, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için adaylara çok önemli tavisyelerde bulundu. Sınav öncesi dönemde yapılması gerekenlere dair verilen bu tavsiyelerde, adayların hangi hususlara dikkat etmeleri gerektiği vurgulandı. Bu konuda tavsiyelerini 7 maddede ifade eden Yudum Akyıl şu önerileri adaylarla paylaştı. 

* Bugüne kadar elinizden geleni yaptınız.

* Son haftayı sevdiklerinizle birlikte, hoşlandığınız aktiviteler yaparak geçirin.

* Sınav hakkında konuşmamaya çalışın.

* Uykunuzu iyi alın.

* Her zaman yediğiniz şeylerden yiyin.

* Kaygı hissettiğinizde bunu engellemeye çalışmayın. Sakince kaygının vücudunuzu nasıl etkilediğini fark edin. Vücudunuzda gergin olan bölgelere odaklanarak derin nefes alın ve bu bölgenin gevşediğini düşünün. Kaygıyı, aşırı olmadığı sürece, size enerji ve motivasyon veren bir duygu olarak kabul edin.

* Sınav sonucu ne olursa olsun her zaman anlamlı bir gelecek kurmak için fırsatlarınız olacağına güvenin”.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir