Eğitim

Üniversitelerde Yeni Bölümler Olacak! Yeni Bölümler Açılıyor

YÖK başkanı Profesör Dr. Yekta Saraç geleceğin meslekleri ile alakalı çalışmalar yapıldığını ve bu çalışmalar sonucunda üniversitelere yeni bölümlerin geleceğini duyurdu.

Profesör Doktor Saraç ilgili ülkemizin ihtiyacı olan Yapay Zekâ veri madenciliği robot ekibi bölümlerle alakalı yeni çalışma alanları oluşturduk. Bu çalışmaların sonucunda üniversitelere yeni bölümler gelecek.

Bu yılki Lisans ve önlisans programlarına geleceğin meslekleri olarak tanımlanan yeni programlar açıldığını söyleyen Saraç Yükseköğretim kurumları sınavı tercih kılavuzunda da bu bölümlerin yer alacağını söyledi.

Lisans ve önlisans bölümlerinde geleceğin meslekleri bilgi güvenliği teknolojisi havacılık elektronik Yapay Zekâ mühendisliği uluslararası Ulaştırma sistemleri yazılım geliştirme gibi alanlarda yeni programların açılacağını duyurdu.

Gelecek Yeni Bölümler;

Fen ve Mühendislik:  Blok zincir Teknolojisi, Veri Bilimi ve Bulut Bilişim, Uzay ve Havacılık Mühendisliği (Uydu ve Uydu fırlatma teknolojileri dahil), Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi, Hidrojenv e Yakıt Pilleri, Sürdürülebilir ve Akıllı Ulaşım

Sosyal Bilimler:Eğitimde Dijitalleşme, Uluslararası Güvenlik ve Terör, Bilişim Hukuku,Taşınabilir Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım, Bilgi ve Belge Yönetimi

Sağlık Bilimleri: KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer Korunma), Kök Hücre Çalışmaları, Nüfus Hareketliliği ve Göçmen Sağlığı, Rejeneratif Tıp, Moleküler Onkoloji, Rehabilitasyon Tıbbı ve Yardımcı Teknolojiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir