Eğitim

YKS’de Tercihlerinde İş Bulma Değil İş Seçme Sorunu Yaşanacak Bölüm

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Oğuz Ergin, Veri Mühendisliği mesleğine dair açıklamalarda bulundu. 

Geleceğin mesleklerinin yapay zeka alanından olacağını açıklayan TOBB Başkanı, Veri Mühendisliği konusunda da adayların dikkatini çekecek açıklamalarda bulundu. 

İŞ BULMA DEĞİL, SEÇME SORUNU OLACAK

Prof. Dr. Ergin veri Mühendisliği konusuna dair yapmış olduğu açıklamalarında, dünyada veri mühendisi kadrosunda personel ihtiyacı olduğunu ifade etti. Bu alanda eğitim veren üniversitelerin yetiştirdikleri öğrencilerin hangi alanlarda hizmet ettiklerine dair açıklamalarda bulunan Oğuz Ergin Veri Mühendisliğini şu şekilde açıkladı. ”Dünyadaki birçok üniversite bu niteliğe sahip insan üretecek programlar yaratıyor. Bu nitelik nedir? Programlama altyapısını bilen, veri analizini bilen, yapay zekayı uygulayacağı işin niteliklerini bilen programlama geçmişi olan veri mühendislerine ihtiyaç var.” 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Oğuz Ergin konuşmasının devamında ise bu meslek grubunun hangi alanlarda çalışabileceğine dair açıklamada bulundu. 

İş Dünyasının bu alan büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Ergin savunma ve finans sektörünün bu alana karşı ilgisinin büyük olduğunu ifade etti. Bu bölümden mezun olacakların iş bulma sorunu yaşamayacaklarını açıklayan Oğuz Ergin şu açıklamada bulundu. “Bunlar ilk yapay zeka mühendisliği mezunu olacaklar. Piyasa zaten bunu talep ettiği için, bizden mezun olduklarında iş bulma sorunu değil de, ben iş seçme sorunu olacağını tahmin ediyorum. ‘Acaba oraya mı gitsem, buraya mı gitsem’ diye düşüneceklerini, ‘acaba yurt dışına mı gitsem yoksa Türkiye’de mi kalsam’ diye bir tercih yapacaklarını düşünüyorum”

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir