Eğitim

YKS Tercihlerinde Asgari Ücret Tutarında Burs ve İş Garantili Bölüm

ÖSYM Başkanlığı YKS tercihlerini almaya başladı. 29 Temmuz tarihine kadar devam edecek tercih sürecinde adaylar en doğru tercihi yapmak için uğraş verecekler. YKS tercihlerinin devam ettiği şu günlerde ise adayların kararını etkileyebilecek bir proje açıklandı. 

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB), Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından gerçekleştirilen proje ile Deri Mühendisliği bölümünü tercih edecek öğrencilere yönelik sağlanacak imkanlar açıklandı. 

ASGARİ ÜCRET ORANINDA BURS

YÖK ile diğer kurumların ortak gerçekleştireceği proje 21 öğrenci kontenjanı olan Ege Üniversitesi Deri Mühendisliği bölümünü tercih edecek öğrencilere yönelik sağlanacak. Konuya ilişkin açıklama ise YÖK Başkanı Yekta Saraç’tan geldi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç burs ve diğer imkanlarla ilgili olarak şu bilgileri aktardı.

“Deri mühendisliğini tercih eden öğrencilerimize gerekli şartları sağlamaları halinde değerli sektör temsilcileri tarafından eğitim bursu verilecek ve istihdam garantisi sağlanacak. Öğrencilerimiz için iş yeri eğitimlerinin artırılması, staj eğitimlerinin geliştirilmesi hususlarında sektör temsilcilerimizle işbirliklerimiz de devam edecek” 

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak da öğrencilere yönelik başlatılan proje ile ilgili olarak Deri Mühendisliği’nin sadece Ege Eniversitesi’nde olduğunu hatırlattı. Türkiye’nin bir deri ülkesi olduğunu ve bu alanda mühendis ihtiyacı olduğunu belirten Mustafa Şenocak Mühendis adaylarımıza eğitim süresi boyunca burs ve mezun olduktan sonra iş garantisi veriyoruz, açıklamasında bulundu. 

Destek Oranı ise başarı sırasına göre verilecek. İlk 20 binde olup bu bölümü seçenlere asgari ücret oranında 20 bin ile 60 bin arasındakilere asgari ücretin yüzde 70’i 60 bin ile 100 bin arasındakilere ise asgari ücretin yarısı kadar burs verilecek. 

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir