Eğitim

YÖK Başkanı Yekta Saraç: Akademik Lobi Faaliyetleri Sürdürüyoruz

Yekta Saraç, Yükseköğretim Kurulu’nun son dönemde yurt dışında gerçekleştirdiği faaliyetlere dair açıklamalarda bulundu. 

YÖK Başkanı Yekta Saraç bu konuya dair açıklamalarını kendisine ait sosyal medya hesabı üzerinden vatandaşlara duyurdu. Yapılan bu açıklamaların detayları şöyle;

AKADEMİK LOBİ FAALİYETLERİ DÜZENLİYORUZ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç kendisine ait resmi Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımında; Yükseköğretim Kurulu’nun yurt dışında akademik lobi faaliyetleri yaptğını bildirdi. 

Bu kapsamda yürütülen projelerin önemine değinen Yekta Saraç özellikle Türkiye’de bulunan mülteciler konusuna dair hayata geçirilen projelerin anlatıldığını ifade etti. 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç’ın sosyal medya hesabından YÖK’ün yurt dışı akademik çalışmalarına dair yapmış olduğu açıklaması şu şekilde,

1- “Yeni YÖK” olarak Türk yükseköğretiminde gerçekleştirdiğimiz yeni birçok proje, program ve faaliyetlerin yanında, yurtdışında da ülkemizin yararına önemli ziyaretler gerçekleştirerek, paydaşlarımızla birlikte akademik lobi faaliyetlerinde bulunuyoruz.

2- Bu görüşmelerde yükseköğretimimizde son dönemde yaşanan gelişmeler, gerçekleştirdiğimiz yeni projeler ve Türkiye’deki mültecilerin ve geçici koruma altındakilerin yükseköğretime entegrasyonu konusundaki çalışmalar anlatıldı.

3- Ayrıca Amerika tarafından uygulanan, akademisyenleri ve öğrencileri de etkileyen ‘Seyahat Uyarısı’nın kaldırılması hususu da talep edildi. Ülkemizin güvenlik açısından risk taşımadığı anlatılarak bu uyarının herhangi bir rasyonel nedene dayanmadığı belirtildi.

Kamuilanlari.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir