Eğitim

Yüksek Lisans Yapan Memura Mesai Saatleri İçerisinde İzin Verilebilir Mi?

Çok sayıda devlet memuru yüksek lisans yapmak için üniversitelere başvuru yapıyor. Yüksek lisans derslerine devam ederken memurlar mesai saatlerinde izin alabilir mi? Bu konuyla alakalı tüm detaylar haberimizde bulabilirsiniz.

Bazı memurlarının amirleri mesai saatlerinde ders olursa memurların bu derse gitmelerine izin vermiyor. Peki devlet kanunu bu konuyla alakalı ne diyor?

Kanun Ne Diyor?

657 sayılı devlet memurları kanuna göre 23. maddede devlet memurları bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler hükmü yer alır.

Bununla birlikte 657 sayılı kanunun 2. maddesinde memurların hizmet yılları itibariyle yıllık izinleri nasıl ve ne şekilde kullanacakları da 104. maddede doğum evlenme engel ve devamlı hastalığı olan çocuğun hastalanması ölüm halleri ve bu haller den oluşan mazeretler ve izinli sayılır. 

Bunların dışında da devlet memurlarının izin haklarını düzenleyen 657 sayılı devlet memurları kanunu kapsamında yüksek lisans dersleri sebebiyle memurlara herhangi bir izin verilmesi konusunda bir hüküm yoktur.

657 sayılı devlet memurları kanununda yüksek lisans dersleri için memurlar herhangi bir öncelik ya da izin verilmesi söz konusu değildir. Ancak çalışmış olduğunuz kurumun amiri sizi idare etmesi durumunda saatlik izin alma ihtimali bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda yüksek lisans programlarına devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. çoğu memur haksız kazanç peşinde. Kanun diyor ki eğer eğitim yapacaksan önce iki yıl sana ücretsiz izin veriyorum, yok eğitimin bitmedi ita amirinin onayı ile bir iki yıl daha ücretsiz izin veriyorum diyor ama kimse buna yanaşmıyor. Binlerce memur hem işte aynı tarihte aynı saatte okulda kayıtlı gözüküyor. diploma alıp gelip emsallerinin üzerine çıkıyor. devleti zarara uğratıyor. haksız kazanç, kanunsuz kazançtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir