Kamu Haberleri

EGM 2020’de PÖH Alımı Yapacak Mı? PÖH Alımı Şartları Neler?

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Polis Özel Harekat PÖH alımı için ilan yayımlandığında rekor sayıda başvuru yapılıyor. İlk PÖH alımı için ilan yayımlandığında 10 bin kişilik alım için 285 bin kişi başvuru yapmıştı. Bunun ardından adaylar her sene EGM bünyesinde PÖH alımı ilanının yayımlanıp yayımlanmayacağını ve şartların neler olduğunu sorguluyorlar.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Polis Özel Harekat PÖH alımı için ilanın yayımlanması binlerce aday tarafından bekleniyor. Bilindiği gibi önceki yıllarda EGM tarafından bir PÖH alımı ilanı yayımlandığında 10 bin kişi alınacağı ifade edilmişti. Bu ilana 285 bin aday başvuru yaptı. Bunun için adaylar polis olmak için sözlü mülakatın yanı sıra fiziksel parkurlarda da ter döküyor ve sınavı kazanmaya çalışıyor. Bu bağlamda EGM tarafından PÖH, POMEM ve PMYO alım ilanları yayımlanıyor ve çeşitli istihdamlar sağlanıyor.

MESLEK İÇİN PÖH ALIMI OLABİLİR

Mevcut durumda ilan yayımlanarak Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Polis Özel Harekat PÖH alımı yapılmıyor. Bunun için PÖH alımları meslek içinden gerçekleştiriliyor. Bu konu hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir açıklama yapmıştı. Bakan Soylu açıklamalarına göre PÖH alımının artık kurum içinden yapılacağını ifade etmişti. Bu bağlamda üniversite sınavını kazanmak ve mulakatları geçmek sureti ile Polis Meslek Yüksekokulu ve Akademiye giren adaylar polislik mesleğini yaparken kurum içinde sınavlara giriş yaparak PÖH birimine geçebilecektir.

POMEM’DE EĞİTİM ŞART

PÖH olabilmek için adayların Polis Eğitim Merkezinde eğitim görmüş olmaları gerekmektedir. Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri, eğitimlerine devam ederken özel harekat polisi olmak istediğini tercihine ekleyebilmektedir. Bunun yanı sıra mesleğine polis olarak devam edenlerin de PÖH için başvuru yapmak hakkı bulunmaktadır. 671 sayılı kanun hükmünde kararname ile polisler de özel hareket başvurusu yapabilmektedir.

EN ÖNEMLİ ŞART YAŞ ŞARTI

Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ve polislik kadrosunda çalışan kişiler PÖH olmak için başvuru yapabiliyor. Her iki grup adaylarının da bazı şartlara haiz olması gerekmektedir. Buna göre adayların 28 yaşından gün almamış olması gerekirken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor ve silah taşıma engelinin de bulunmaması gerekiyor.

SİCİL İNCELEMESİ YAPILIYOR

PÖH olmak isteyen adaylar evliyse hem kendinin hem de eşinin adli sicili incelenmektedir. Bununla birlikte başvuru sırasında herhangi bir siyasi oluşuma üye olmadığı kanıtlanmalıdır. Kamu hakkından yoksun olan ya da daha önce polis eğitim kurumundan atılan kimseler başvuru yapamamaktadır. Alkol ve diğer bağımlılıklar sebebiyle tedavi gören şahısların da polis özel harekat başvurusu yapma hakkı bulunmamaktadır.

KPSS PUANI ARANMIYOR

PÖH başvurularında adaylarda herhangi bir KPSS puanı aranmamaktadır. Adayların en az lise mezunu olması gerekirken eğitim şartı yapılacak olan yeni bir düzenleme ile değiştirilebilmektedir. Adayların terhis tarihinin de başvuru tarihinden en az 3 yıl önce olması gerekmektedir.

İlgili Makaleler