Kamu Haberleri

EGM illere gönderdi: Bekçiler ile ilgili flaş değişiklik!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından illere resmi yazı gönderildi. EGM’nin gönderdiği yazıda bekçileri ilgilendiren flaş bir değişikliğin uygulamaya konulduğu öğrenildi. Buna göre, bekçilerin sevk, idare ve özlük işlemlerinden sorumlu olan birimi değiştirdi. İşte illere gönderilen yazının detayları…

Bekçileri ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. EGM illere bekçilerin sevk, idare ve özlük işlemleri ve çalışma sistemleri hakkında yazı gönderdi. Buna göre, bekçilerin sevk, idare ve özlük işlemlerinden sorumlu olan birimi değiştirdi. Ayrıca bekçilerin çalışma süreleri 40 saat olarak düzenlenecek ancak emniyet ve asayişin gerektirdiği durumlarda çalışma sürelerinin 40 saati aşması halinde en az haftada bir gün istirahat verilecektir.

EGM tarafından gönderilen resmi yazıda şu ifadeler yer aldı:

1) İllerle yapılan görüşmelerden alınan geri bildirimler ve çarşı ve mahalle bekçilerinin çalışmalarının değerlendirilmesi neticesinde sorumluluk bölgelerindeki halkla daha yakın diyalog kurmaları ve görevlerinde etkinlik ve verimliliğin arttırılması amacıyla; ilgi yazımızın 5 inci maddesi (a) fıkrasında “Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin sevk ve idaresinden Büyükşehirlerimizde ve Dış İlçelerimizde Devriye Ekipler Amirliği, diğer illerimizde Ekipler Amirliği sorumlu olacaktır.” talimatından sarfınazar edilerek çarşı ve mahalle bekçileri polis merkez amirliklerinde görevlendirilerek sevk, idare ve özlük işlemleri yalnızca polis merkezi amirliklerince yapılacaktır.

2) Suçun önlenmesinde önemli bir yeri olan yaya devriye uygulamasının gerçekleştirilmesi ve toplumun güvenlik algısına olumlu katkı yapması amacıyla çarşı ve mahalle bekçilerinin gece ve yaya devriye olarak görevlendirilmesine devam edilecektir. Haftalık çalışma süreleri 40 saat olarak düzenlenecek ancak emniyet ve asayişin gerektirdiği durumlarda çalışma sürelerinin 40 saati aşması halinde en az haftada bir gün istirahat verilecektir. Güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri haricinde çalışma süresi ve saatler dışında görevlendirilmeyecektir.

İlgili Makaleler