Gündem

Ehliyet Kursları ve Sınavları İçin Yeni Tedbir Alındı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada ehliyet kursları ve ehliyet sınavları için yeni tedbirler alındığı ifade edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ehliyet kursları ile teorik ve direksiyon sınavlarında, corona virüsü ile mücadele önlemlerinin eksiksiz bir şekilde uygulanması için “Trafik Adam” animasyonu hazırlandı. Bu animasyon kapsamında kursiyerler ders aralarında toplu halde bir arada bulunmamaları hususunda bilgilendirilecek ve eğitim alanlarına toplu halde götürülmeyecek.

Bununla birlikte toplu götürülmesi gereken durumlarda servis yapılacak olan araca kapasitenin yarısı kadar kursiyer binecek. Ayrıca motosiklet ve iş makineleri uygulama eğitimi ve sınavlarda kursiyerler kendilerine ait malzemeleri kullanacak. Yani kursiyerler kendine ait kask, baret, eldiven, kulaklık ve yelek gibi malzemeler kullanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından Trafik Adam animasyonu hazırlandı. Bu animasyon ile Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları, Özel Ulaştırma Hizmetleri Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kursları, İş Makineleri Sürücü Eğitim Kursları, Gemi Adamları Kursları ve Pilot Yetiştirme Kursları fiziki düzenlenmesinden, sürücü adaylarının ve görevlilerin uyması gereken kurallar izleyiciye aktarılıyor.

AKTARILAN TEDBİRLER

Animasyon ile aktarılan tedbirler ise şöyle:

“Kurslarda görünür yerlerde Kovid-19 önlemleriyle ilgili bilgilendirici afişler asılacak. Kurs girişinde ve kurum içinde uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacak. Başta derslikler olmak üzere kurslarda kullanılan bütün birimler, en az 1,5 metre sosyal mesafe olacak şekilde düzenlenecek. Her türlü faaliyet öncesinde ve sonrasında temas edilen yüzeylerle kullanılan araç gereçler dezenfekte edilecek.

KURSİYERLERİN ATEŞİ ÖLÇÜLECEK

Kurslarda ve araçlarda tıbbi maske, kolonya, antiseptik ve dezenfektan ürünler bulundurulacak. Herkesin tıbbı maske takması sağlanacak. Kullanılmış maskeler ağzı kapalı çöp kutularına atılacak. Kurs bünyesinde bulunan kantin, büfe, çay ocağı gibi yerlerde tek kullanılmış bardak, tabak ve benzeri malzemeler kullanılacak. Kurslarda ve eğitim araçlarında ateş ölçer bulundurulacak. Eğitim personelinin ve kursiyerlerin ateşi ölçülecek.

SERVİS ARAÇLARI KAPASİTENİN YARISI KADAR KURSİYER ALACAK

Hastalık belirtisi gösteren kişilerin en yakın sağlık kuruluşlarına ulaştırılması için gerekli tedbirler alınacak. Kursiyerler, ders aralarında toplu halde bir arada bulunmamaları hususunda bilgilendirilecek. Kursiyerler, uygulama eğitim alanlarına toplu olarak götürülmeyecek. Toplu olarak götürülmesi gereken durumlarda servis yapılacak araca, kapasitesinin yarısı kadar kursiyerin binmesi sağlanacak.

KURSİYER KENDİ MALZEMELERİNİ KULLANACAK

Motosiklet ve iş makineleri uygulama eğitimi ve sınavlarında kursiyerlere kendilerine ait kask, baret, eldiven, kulaklık, yelek gibi malzemeler kullandırılacak.””

İlgili Makaleler