Gündem

Ek Göstergenin Meclise Geleceği Tarih Beli Oldu; Emekli Dilekçesini O Tarihten Sonra Verenler Yararlanabilecek! Ek Gösterge Maaşlarda, İkramiyelerde ve Emekli Aylıklarında…

Bir süredir merak ile beklenilen 3600 ek gösterge düzenlemesinde sona gelindi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geleceği tarih de belli olan 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin sıcak gelişmeler yaşanırken; düzenlemenin 15 Ocak 2023 tarihten itibaren geçerli olmak kaydıyla yürürlüğe sokulacağı öğrenildi.

Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek olan 3600 ek göstergenin kabul edilmesi halinde 15 Ocak 2023 tarihinden sonra emekli olacak olan memurların yeni gösterge düzenlemesinden yararlanarak, ikramiyelerinde artış olacağı ve maaşlarının da daha fazla olacağı ortaya çıktı.

Ek Gösterge Bu Hafta Mecliste

Unvan, sınıf, hizmet ve derecelere göre farklılık gösteren ek göstergenin yükseltilmesini kapsayan 3600 ek gösterge hemşireler, polisler, öğretmenler ve din görevlileri başta olmak üzere tüm memurları kapsayacak şekilde düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; “Memurlarımızın ek gösterge düzenlemesi ile ilgili çalışmayı tamamladık. Meclisimizin takdirine sunacak safhaya getirdik” sözleriyle müjdesi verilen ek gösterge için Erdoğan; “Öğretmenlerimize, polisimize, sağlık çalışanlarımıza ve din görevlilerimize ek göstergeyi 3600 seviyesine çıkarma sözü vermiştik. Ancak bu görevler için yapılacak artışın memurlar arasında hiyerarşiyi bozacak durumu gördük. Tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık artışa gitmeyi kararlaştırdık.5,3 milyon kamu görevlisinin tamamı yılbaşından itibaren bu düzenlemeden yararlanacaktır. Birinci dereceye gelmiş olma şartıyla tüm hak sahipleri 3600 ek göstergeye yükseltilecektir” diye konuşmuştu. Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak olan ek gösterge düzenlemesinin detayları belli oldu.

Maaşlarda 57 TL, Emekli Aylıklarında 1.391 TL, Emekli İkramiyelerinde 50.145 TL Artış Olacak

Yardımcı hizmetler sınıfında yer alıp hiçbir ek göstergesi olmayanlara 600 ek gösterge verecek olan düzenleme kapsamında öğretmenler, hemşireler, din görevlileri ve polislerin ek göstergeleri ise, 2200’den 3600’e yükseltilecek. Bu kapsamda genel müdürler, şube müdürleri gibi hiyerarşik meslek grupların da 600 ila 800’lük bir gösterge artışı yapılacak. Öte yandan ek göstergesi 2200’den 3600’e çıkacak olan memurların ortalama maaşı 57 TL artacakken; emekli aylıkları 1.391 TL, emekli ikramiyeleri ise 50.145 TL artacak. Lisans mezunları gibi önlisans mezunu olan hemşireler de ek göstergeden farklı bir oranda yararlanacak.

İlgili Makaleler